Edukacyjne gry planszowe dla uczniów

W dobie komputerów i smartfonów edukacyjne gry planszowe dla uczniów wydają się reliktem minionej epoki. Tak naprawdę jednak wciąż są uwielbiane przez dzieci i doceniane przez nauczycieli. Do nauki przez zabawę znacznie łatwiej zachęcić najmłodszych niż do standardowych metod przyswajania wiedzy, szczególnie gdy edukacja odbywa się w sposób zdalny w domu. Warto więc wiedzieć, jakie gry podsunąć dziecku, by pomóc mu utrwalić materiał szkolny w sposób łatwy i przyjemny. 

Gry planszowe, które uczą i bawią – idealne w domu i na wakacjach

Podczas zdalnego nauczania niezwykle przydatne okazały się nowoczesne aplikacje internetowe i programy, które umożliwiają dzieciom pogłębiać wiedzę z różnych dziedzin w wygodny sposób za pośrednictwem komputera. Jednak większość uczniów spędzających wiele godzin przed ekranem tak naprawdę tylko ułamek tego czasu poświęca na naukę. Na dłuższą metę taki sposób nauki po prostu jest nużący. Ciekawą alternatywą mogą więc być tradycyjne gry planszowe, które dostarczają zupełnie innej rozrywki, a przy okazji pomagają także utrwalić wiedzę. 

Chodzi tu o specjalne gry edukacyjne, które są tworzone dla uczniów, by wspomagały utrwalanie wiedzy zdobytej w szkole. Ideą takich gier jest nauka przez zabawę, a więc z wykorzystaniem sprawdzonej i skutecznej metody edukacji najmłodszych. W większości przypadków są to atrakcyjne zestawy do gry zespołowej, którymi dziecko może bawić się z rodzeństwem, rodzicami, dziadkami, czy kolegami. Takie gry planszowe są wygodne i mobilne, bo można zabrać je na wakacje lub znajomych i grać w nie dosłownie wszędzie – w pokoju, ogrodzie, na tarasie, a nawet na plaży. 

Edukacyjne gry planszowe - które pomogą utrwalić materiał ze szkoły?

Planszowe gry edukacyjne dostępne są dzisiaj dla dzieci w każdym przedziale wiekowym, a ich oferta jest na tyle bogata, że trudno wymienić wszystkie pozycje. Warto jednak przytoczyć choć kilka przykładów, które najlepiej pokazują ich walory edukacyjne. 

Gry planszowe do nauki matematyki

  • Kieszonkowiec matematyczny to gra karciana do nauki tabliczki mnożenia dla dzieci od lat 8. Za pomocą jednej talii można grać w 6 edukacyjnych gier towarzyskich, przy których utrwalana jest umiejętność mnożenia. 

kieszonkowiec-matematyczny

Źródło grafiki: www.empik.com

  • Edukacyjna gra planszowa Liczby w rozumie – zabawa polega na wykonywaniu działań matematycznych za pomocą kamieni układanych w odpowiedni sposób na planszy i zdobywaniu punktów. 

Źródło grafiki: www.gryplanszowe.pl

Gry planszowe uczące historii i geografii

  • Byli sobie podróżnicy – to fascynująca gra edukacyjna polegająca na rekonstrukcji starej mapy w celu znalezienia miejsca ukrytego skarbu. Podczas zabawy uczestnicy poznają informacje na temat odkryć geograficznych oraz ciekawych miejsc na świecie. 

byli-sobie-podroznicy

Źródło grafiki: www.dragoneye.pl

  • Gra z historią: Polska – jest to rodzinna gra planszowa, podczas której uczestnicy poznają ważne miejsca i wydarzenia związane z historią naszego kraju.

Źródło grafiki: www.sklep.trefl.com

Gry edukacyjne z dziedziny biologii i środowiska

  • Ciało człowieka Kapitan Nauka – to gra planszowa dla dzieci w wieku 6-12 lat, która przybliża wiedzę na temat różnych części ciała człowieka.

Źródło grafiki: www.kapitannauka.pl

  • Zwierzaki świata Kapitan Nauka – dzięki tej grze planszowej dzieci poznają ciekawostki na temat ssaków, ptaków, płazów, gadów, owadów oraz ryb. 

Źródło grafiki: www.kapitannauka.pl

Edukacyjne gry planszowe do nauki angielskiego

  • English Play and Learn – gra planszowa, podczas której uczestnicy poznają najczęściej używane słowa w języku angielskim.

Źródło grafiki: www.gryplanszowe.pl

  • Present Perfect or Past Simple – w tej grze planszowej uczestnicy stanąwszy na danym polu i po wylosowaniu karty z czasownikiem muszą ułożyć zdanie zgodnie ze wskazówkami na planszy i z użyciem odpowiedniego czasu. 

Źródło grafiki: www.sklep.regipio.com

Jak widać, edukacyjne gry planszowe pomagają w utrwaleniu wiedzy szkolnej niemal z każdego przedmiotu. Nauka jest jednak przyjemna, bo odbywa się poprzez zabawę. Co ważne, takie gry angażują także innych członków rodziny, a więc przy okazji pomagają cementować więzi rodzinne i dbać o prawidłowy rozwój emocjonalny dzieci.
 

e-book_jak_napisac_article

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Zabawy ruchowe w domu – co robić w domu z dzieckiem, gdy się nudzi?

„Nuda jest najstraszliwszą plagą naszych czasów”, a najgorsze, gdy w taki stan popadają dzieci. Ich marudzenie przybiera na sile, a nerwy rodziców zostają wystawione na ciężką próbę. Można postawić tamę monotonii oraz bierności i zaproponować dzieciom ciekawe zabawy ruchowe, które nie tylko urozmaicą czas, ale i przyniosą ogromną radość. W co się bawić w domu?

Jak zorganizować miejsce pracy dla ucznia?

Sukces ucznia w jakiejś mierze zależy od tego, w jakiej przestrzeni pracuje, odrabia lekcje i się uczy. W domu znacznie trudniej jest skoncentrować uwagę ucznia, jednak mamy wpływ na to w jaki sposób otoczenie i szeroko rozumiane miejsce pracy, wpłynie na jego komfort nauki.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Dzień Korepetytora 2022
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport Pobierz raport