Jak zorganizować dziecku czas po szkole i w przerwach w lekcjach?

Nie samą szkołą dziecko żyje. Zdarzają się okresy przerwy w nauce – ot, choćby tej świątecznej, ale i związanej z nadzwyczajnymi sytuacjami. W zeszłym roku mieliśmy kilkutygodniowy strajk w szkołach, a obecnie – przerwę spowodowaną profilaktyką zarażeń koronawirusem. Dlatego rodzice zastanawiają się, co zrobić, aby zająć swoim pociechom czas, czy to po szkole, czy w czasie, gdy lekcji nie ma z innych powodów. Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi.

Przede wszystkim warto pamiętać o dobrze znanej zasadzie mówiącej, że co za dużo, to niezdrowo. To powiedzenie można odnieść również do kwestii związanych z organizacją czasu wolnego dziecka. Z jednej strony to zrozumiałe, że jako rodzic chcesz zadbać o jak najbardziej wszechstronny rozwój swojej pociechy. Dlatego poszukujesz szeregu zajęć dodatkowych, z których dziecko może korzystać, aby poszerzyło horyzonty. Warto jednak pamiętać, że nadmiar aktywności może prowadzić do przemęczenia, a osiągnięte efekty będą odwrotne do zamierzonych.

Z tego względu trzeba zachować zdrowy umiar – i to zarówno w odniesieniu do zajęć po szkole, weekendowych, jak i tych odbywających się w wakacje lub inne okresy „bez szkoły”. Wcale nie oznacza to jednak, że nie możesz zainspirować swojej pociechy do korzystania z ciekawych i pożytecznych form spędzania czasu wolnego! Trzeba jednak mądrze wyważyć między dydaktyką a rozrywką.

Przerwy w lekcjach – co zrobić, żeby dziecko było na bieżąco z materiałem?

Kiedy przed dzieckiem dłuższa przerwa w uczęszczaniu na zajęcia, istnieje duża szansa, że część informacji przekazywanych na lekcjach po prostu umknie z jego pamięci. Dlaczego? To proste: kluczem do utrwalenie nowej wiedzy jest regularne powtarzanie nowo nabytych informacji. A skoro tak, powtórki przydadzą się także w okresie przerwy. Jako rodzic możesz w tym swojej latorośli pomóc. Jak?

  • Jeśli przerwa w lekcjach wynika z tego, że dziecko jest chore i nie chodzi do szkoły, ale zajęcia w niej normalnie odbywają się, warto spróbować choć wstępnie omówić z pociechą materiał dydaktyczny. Jak? Albo skontaktuj się z rodzicem któregoś z kolegów z klasy dziecka i poproś o pożyczenie zeszytów, albo nawiąż kontakt z jego nauczycielami. Warto, aby dziecko spróbowało na bieżąco odrabiać prace domowe – tak, aby jego zaległości nie napiętrzyły się.

  • Jeśli zajęcia w szkole się nie odbywają, dobrze zrobić z dzieckiem przegląd wiadomości z zajęć realizowanych w ostatnim tygodniu lekcyjnym. Ale uwaga! Nie rób tego, „odpytując” pociechę. Postaraj się raczej porozmawiać o tym, co było na lekcjach i zachęcić dziecko do opowiedzenia o tematach, jakie były omawiane.

  • Dziecko może nadal korzystać z korepetycji - także w formie online - poprzez popularne komunikatory i narzędzia do spotkań online

Znajdź korepetytor online korzystając z naszej wyszukiwarki: Korepetycje online

Dziecko może również:

  • wykonywać dodatkowe ćwiczenia utrwalające dotyczące materiału, który jest mu już dobrze znany,

  • sięgnąć po gry dydaktyczne i programy multimedialne, które pozwolą lepiej utrwalić wiedzę.

Mądra organizacja czasu w przerwach między nauką

Opisane powyżej sposoby powtarzania materiału to tylko jedna strona medalu. Pamiętaj: Twoje dziecko w okresie bez nauki nie usiedzi raczej przy biurku, rozwiązując ćwiczenia, przez dłużej niż ok. 30-60 minut. Co zatem z resztą czasu? Jest wiele ciekawych zajęć, po które można sięgnąć w domowym zaciszu. Wcale nie muszą to być gry komputerowe ani oglądanie telewizji!

  • Gry planszowe

To doskonała rozrywka dla całej rodziny, bez wyjątku. Warto sięgnąć po te tytuły, które pobudzają dziecięcą kreatywność i spostrzegawczość – koniecznie dopasowane do wieku pociechy. Godne polecenia są np. „Tabu”, „5 sekund Junior”, „Scrabble Junior” a także „Jenga” czy „Twister”, a nawet zwykły „Chińczyk” lub warcaby oraz gry karciane.

  • Kreatywne zabawy plastyczne

Twoje dziecko lubi malować lub rysować? Świetnie! Przerwa w szkole to doskonały moment, aby puścić wodze wyobraźni. Czasem wystarczy kartka papieru i mazaki lub kredki. Dobrze sprawdzają się również kolorowanki – także te bardziej skomplikowane, których ukończenie zajmuje więcej czasu. Zabawa z nimi doskonale wspiera motorykę małą.

  • Wspólne gotowanie

Może zainteresować zarówno młodsze, jak i starsze dziecko – zwłaszcza, jeśli w menu będą jakieś słodkie pyszności. Prosty deser, np. tiramisu czy budyń przygotujesz z dzieckiem krok po kroku – tak, by czuło się dumne ze swoich umiejętności kulinarnych.

  • Gra na konsoli

Konsole do gier oferują dziś znacznie więcej niż jakiś czas temu. Multimedialna rozrywka, która jest atrakcyjna dla młodego człowieka, może również rozwijać – np. refleks czy umiejętność logicznego myślenia, a także talenty artystyczne. Co więcej, spędzając z młodszą lub starszą latoroślą czas na grze, możesz zacieśnić więzi – a to znacznie ważniejsze niż „pożytki dydaktyczne” płynące z rozrywki.

Istnieje wiele sposobów na to, aby mądrze zorganizować czas dziecku. Pamiętaj przy tym, że aktywności warto dopasować zarówno do wieku, jak i upodobań pociechy. Czasem najlepiej sprawdza się metoda prób i błędów. Nie ustawaj więc w poszukiwaniach. Krok po kroku znajdziesz propozycję, która odciągnie Twoje dziecko od ekranu smartfona, telewizora czy komputera.

e-book_jak_napisac_article

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Wyprawka szkolna dla różnych klas

Koniec wakacji jest czasem, kiedy rodzice dzieci szkolnych zmuszeni są uszczuplić swój por

Edukacyjne gry planszowe dla uczniów

W dobie komputerów i smartfonów edukacyjne gry planszowe dla uczniów wydają się reliktem minionej epoki. Tak naprawdę jednak wciąż są uwielbiane przez dzieci i doceniane przez nauczycieli. Do nauki przez zabawę znacznie łatwiej zachęcić najmłodszych niż do standardowych metod przyswajania wiedzy, szczególnie gdy edukacja odbywa się w sposób zdalny w domu.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
E-book "Zawód: Tłumacz"
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport Pobierz raport