Baza materiałów do wykorzystania na lekcje

Nauka staje się przyjemniejsza, a nowe wiadomości szybciej wchodzą do głowy, gdy materiał do opanowania podany jest w sposób jasny i przejrzysty. Ale oprócz dobrego wytłumaczenia zagadnienia, ucznia trzeba również zaciekawić. Jest to sztuka coraz trudniejsza. W świecie elektroniki, dostępu do Internetu, gier komputerowych, nie tak łatwo skupić jego uwagę. W tym przypadku pomocne może okazać się poprowadzenie nieschematycznych zajęć. Czyli nie tylko wyłożenie teorii oraz przerobienie zadań w celu utrwalenia, ale wplecenie w scenariusz lekcji filmików, quizów, dodatkowych kart pracy, czy grafik.

Przedstawiamy zbiór stron internetowych, z których można czerpać inspirację do prowadzenia lekcji lub bezpośrednio pobrać gotowe materiały do zajęć. Mamy nadzieję, że okażą się one dla Was pomocne.

Kanały YouTube

Czasem uczniowi łatwiej zrozumieć pewne zagadnienia, gdy podane są w formie video.

KhanAcademy

To kanał na YouTube, ale również platforma edukacyjna umożliwiająca uczniom naukę z określonych dziedzin, a nauczycielom przygotowywanie materiałów do lekcji, zadawanie prac domowych czy zadań do poćwiczenia. Część materiałów jest w języku angielskim, ale sporo znajdzie się również w języku polskim. Rejestracja i korzystanie z KhanAcademy jest bezpłatne, wymaga jedynie założenia konta.

TEDed

Zapewne spora część z Was kojarzy wystąpienia TED oraz TEDx. TEDed jest natomiast przeznaczony dla dzieci i młodzieży. Znajdziecie tu zagadki logiczne, ciekawostki z zakresu biologii, astronomii czy wystąpienia dotyczące zachowań ludzi. Filmy są w języku angielskim z możliwością ustawienia polskich napisów. Mogą zostać wykorzystane zarówno podczas lekcji przedmiotowych np. matematyki, jak również jako tematy do dyskusji na języku angielskim.

Pan Belfer

Oprócz kanału YouTube i filmików dotyczących nauki chemii, Pan Belfer prowadzi również stronę internetową: http://panbelfer.pl oraz ma swój profil na Facebook’u i Instragramie. Materiały video, jak również dostępne na stronie materiały dla uczniów w postaci zadań przygotowanych w Quizlet, mogą z powodzeniem zostać wykorzystane przez nauczyciela.

Pi-stacja Matematyka

To gotowe lekcje w formie video dotyczące zagadnień matematycznych. Mogą one stanowić uzupełnienie prowadzonej przez nauczyciela lekcji lub być inspiracją, jak prosto i logicznie wytłumaczyć uczniom pewne zasady matematyczne.

Pasja informatyki

To kanał prowadzony przez Damiana Stelmacha oraz Mirosława Zelenta, którzy pokazują, że nauka informatyki, a szczególnie programowania wcale nie jest skomplikowana. Filmy stanowią ciekawe źródło wiedzy zarówno dla uczniów, ale jak i dla osób uczących programowania.

Uwaga! Naukowy Bełkot

Kanał poświęcony wszelkiego rodzaju ciekawostkom z dziedziny medycyny, chemii, fizyki i nie tylko. Krótkie filmy video z tego kanału będą stanowiły ciekawe urozmaicenie do lekcji.

 

Scenariusze lekcji oraz inspiracje na ciekawe lekcje

  1. Scenariusze lekcji

To strona z gotowymi materiałami do poprowadzenia lekcji z różnych przedmiotów. Kilka scenariuszy dostępnych jest bez zalogowania. Aby pobrać pozostałe materiały konieczne jest założenie darmowego konta. Oprócz szczegółowego schematu lekcji, materiałów do pobrania, do zestawu dołączony jest krótki filmik video na zadany temat. Pod każdym scenariuszem znajdują się również cele, jakie uczeń powinien osiągnąć po przeprowadzonej lekcji, podstawa programowa oraz metodyka.

  1. Belfer – Wortal dla nauczycieli historii

Co prawda nie strona nie jest już aktualizowana, jednak można na niej znaleźć klika ciekawych opracowań tematów z historii. Do każdego tematu dołączone są pliki źródłowe, z których można pobrać materiał pomocny do przeprowadzenia lekcji, jak również pytania, ćwiczenia i sugestie metodyczne.

  1. Kreatywna pedagogika

Blog prowadzony przez nauczycieli z Trójmiasta. Z dostępnych na stronie artykułów można czerpać inspirację do przeprowadzenia ciekawych, nie sztandarowych lekcji. Dowiecie się między innymi jak przygotować mapy myśli, czy jak zapytać ucznia, co sądzi o Was i Waszej pracy.

  1. Frau Buda

Blog prowadzony przez Magdalenę Buda, nauczycielkę – germanistkę. Znajdziecie tu materiały do pobrania na lekcje niemieckiego, ale nie tylko. To również źródło pomysłów i podpowiedzi na poprowadzenie godziny wychowawczej, lekcji na zastępstwie czy zbiór gier i zabaw.

  1. Magdalena Ślawska – angielski zawodowy

Jak wskazuje już sama nazwa bloga, znajdują się tutaj scenariusze do lekcji oraz materiały do pobrania dla nauczycieli i korepetytorów języka angielskiego. Nie należy jednak mocno sugerować się określeniem „angielski zawodowy” w odniesieniu tylko do nauczania osób dorosłych. Zawarte na stronie materiały i pomysły można wykorzystać również w pracy dziećmi.

  1. Edukacja multimedialna

Na stronie można znaleźć materiały oraz gotowe pomysły na lekcje z zakresu edukacji multimedialnej, czyli szeroko pojętego zastosowania informatyki, bezpieczeństwa w sieci, relacji i komunikacji w mediach społecznościowych i na forach. Przy każdej propozycji lekcji podany jest orientacyjny czas potrzebny do jej przeprowadzenia, metoda pracy oraz pomoce, które należy wcześniej przygotować.

  1. Entuzjaści Edukacji

Strona prowadzona przez Instytut Badań Edukacyjnych, na której można znaleźć „Bazę Dobrych Praktyk w tym Baza Narzędzi Dydaktycznych”. Odnaleźć tu można materiały oraz scenariusze gotowych lekcji z prawie wszystkich przedmiotów szkolnych. Bazę można przeglądać korzystając chociażby z wyszukiwarki i określając przedmiot oraz poziom nauczania lub wybierając konkretne zagadnienia z określonej dla danego przedmiotu podstawy programowej ogólnej i szczegółowej.

A z jakich stron i materiałów Wy korzystacie na swoich lekcjach?

Podzielcie się z nami i innymi korepetytorami linkami do stron w komentarzach.

O autorze

MF
podartykulem_colorfulmedia

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Platformy e-learningowe

Proces digitalizacji nauczania stał się już faktem. Dynamiczny rozwój i  wręcz galopujący postęp technologiczny stwarza coraz większe możliwości wykorzystania najnowszych technologii w edukacji. Jedną z nich jest nauczanie na odległość, które zyskuje coraz więcej zwolenników, nie tylko ze względu na swoją funkcjonalność, ale również łatwą dostępność i atrakcyjność dla ucznia.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport Pobierz raport