5 oryginalnych zajęć dla dzieci na lato

Rok szkolny – w tym roku wyjątkowy – dobiega końca. Wakacje za pasem i… pojawia się pytanie, co dalej? Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, letni wypoczynek będzie wyglądał nieco inaczej niż zazwyczaj. Jak zatem zorganizować czas wolny w kreatywny sposób? Oto ciekawe propozycje zajęć dla dzieci, na które warto zwrócić uwagę.

Ponad dwa miesiące wakacji, zwłaszcza po ostatnim semestrze w szkole, spędzonym na zajęciach on-line, to naprawdę dużo czasu. Nawet jeśli udało Ci się zaplanować wyjazd z dziećmi na tydzień czy dwa, co z pozostałym czasem? Nie pozwól, aby się wolne dni się zmarnowały – zwłaszcza, że istnieje sporo pomysłów na kreatywne spędzenie przerwy od szkoły. Oto naszych kilka pomysłów.

Rodzinny geocaching

Poszukiwanie skarbów – brzmi atrakcyjnie? Oczywiście, że tak! Takie „łowy” kochają zarówno dorośli, jak i najmłodsi. To może być świetny pomysł na niemal każdy weekend wakacji.

Geocaching to nowoczesne wyprawy po skarb, które odbywają się z… pomocą technologii. W czym rzecz? To specjalna gra terenowa, w której wykorzystuje się system nawigacji GPS. W miejscu o określonych współrzędnych geograficznych znajduje się skrytka ze „skarbem”. Zadaniem uczestników zabawy jest jej odnalezienie.

Co ważne, geocaching nie jest jednorazowym eventem, a wyprawę można sobie urządzić w dowolnym momencie. A to dlatego, że skarb, nie staje się łupem, a pozostaje na miejscu, a jego „zdobywca” wpisuje się do specjalnego dziennika, który znajduje się w skrzynce albo obok niej.

Co ważne skrzynki ze skarbami znajdują się w wielu ciekawych miejscach – np. na szlakach leśnych, w punktach, z którymi wiąże się ciekawa historia czy na trasach turystycznych. Te w pobliżu Ciebie łatwo znajdziesz w Internecie. Wyprawa z dzieckiem na taką przygodę będzie zaś szansą na wzmocnienie więzi między wami, a także na praktyczną naukę survivalu, nawigacji, a nawet historii.

Wycieczki tematyczne

Nie masz ochoty podążać za nawigacją? W takim razie co powiesz na ciekawe wycieczki tematyczne? Na przykład szlakiem dawnych plemion, tropem najlepszych grzybów albo monumentalnych twierdz? Możliwości jest wiele, a każda z nich może być kolejnym pomysłem na weekendową przygodę.

Uwaga! Możesz zarówno samodzielnie zorganizować taki rodzinny wyjazd, jak również zdać się na te aranżowane przez przewodników czy małe firmy turystyczne. Dobre przykłady, które pozwolą zachować dystans społeczny z pozostałymi uczestnikami to m.in.:

  • spływy kajakowe, w trakcie których w jednym kajaku będą ze sobą przebywać członkowie tej samej rodziny,

  • wyprawy rowerowe w kameralnych grupach.

To ciekawe pomysły dla starszych dzieci oraz nastolatków – zwłaszcza, że takie wyjazdy są organizowane zarówno w formie jednorazowych eventów, jak i kilkudniowych podróży. Możecie w nich uczestniczyć całą rodziną!

Kursy wakacyjne

Wakacje to okres odpoczynku. Ale to nie oznacza, że nie można wtedy nie można pielęgnować swoich zainteresowań. Oczywiście nie w typowo szkolnej formule, ale bardziej metodą zabawy. Dlatego warto się przyjrzeć ofercie wakacyjnych kursów tematycznych. Są organizowane nie tylko przez szkoły językowe i podobne placówki, ale także przez prywatnych korepetytorów. Czego można się nauczyć w ich trakcie? Typowe są np. kursy o tematyce typu:

  • słownictwo z zakresu danego języka obcego w podróży,

  • intensywny kurs języka na określonym poziomie,

  • ciekawostki naukowe w teorii i w praktyce,

  • szkolenia z zakresu DIY, np. decoupage’u, szydełkowania, sklejania modeli,

  • podstawy programowania dla uczniów.

Porozmawiaj z dzieckiem o tym, co je interesuje, a być może znajdziecie kurs, który pochłonie je na kilka tygodni?

Pamiętaj! Wiele takich zajęć jest obecnie organizowanych on-line, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Kursy sportowe

Wakacje to dobra pora, aby spędzić jak najwięcej czasu w ruchu. Może Twoje dziecko od zawsze marzyło, aby nauczyć się pływać lub grać w tenisa? Takie zajęcia są również dostępne, podobnie jak treningi biegania i innych sportów bardziej indywidualnych. Lato jest dobrym momentem, aby rozpocząć taką przygodę – i to bez planowania dalekich wyjazdów.

Zajęcia z klockami Lego

Klocki Lego są znane od dekad i… mimo upływu czasu nie znalazły następców. Wszystko dlatego, że można je układać na wiele sposobów – zgodnie z instrukcją i… własną fantazją. A czy wiesz, że są też wykorzystywane w ramach kreatywnych warsztatów edukacyjnych? Dziś można z nich skorzystać również on-line. W ramach pakietu rodzic kupuje zestaw lekcji online, a do wykonania konstrukcji nadają się właściwie każde klocki – a przecież niemal każde dziecko ma ich mnóstwo.

***

To oczywiście tylko kilka z wielu możliwości na spędzenie czasu w domu i na świeżym powietrzu. Na najbliższe lato sprawdzą się doskonale i pozwolą w bezpieczny, ale i ciekawy sposób spędzić czas aż do września. Spróbuj!

e-book_jak_napisac_article

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Motywowanie dziecka do nauki

Czasami ciężko zagonić ucznia do odrobienia pracy domowej, czy przygotowania się do klasówki. Jak zatem zmotywować dziecko, aby chętnie wypełniało szkolne obowiązki?

Odrabianie prac domowych – jak pomóc uczniowi, żeby nie zaszkodzić?

Znajdzie się wiele osób opowiadających się za zadawaniem prac domowych uczniom, jak i mnóstwo przeciwników tego stanowiska. Nie będziemy jednak roztrząsać tego zagadnienia i skupimy się nad tym, jak rodzice mogą wesprzeć swoje pociechy podczas odrabiania lekcji, ale w taki sposób, by pomóc, pokierować, podpowiedzieć, ale nie wyręczyć. Jak dokonać tego dzieła?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Dzień Korepetytora 2022
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport Pobierz raport