Zmiany na maturze w 2023 roku

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała informatory maturalne dotyczące zasad przeprowadzania egzaminów od wiosny 2023 roku. Nie są to jednak kosmetyczne zmiany. Przyjrzyjmy się, co zmieni się w maturach, które będą przeprowadzane za 2 lata.

Wyjaśnijmy najpierw, że CKE regularnie publikuje informatory maturalne. Zawierają one najważniejsze informacje na temat egzaminów, w tym czas trwania, jak wyglądają arkusze, ile jest zadań, jak wygląda punktacja, a także zasady oceniania. 

Zasady oceniania

Nadal maturzyści będą musieli przystąpić do trzech egzaminów pisemnych, które są obowiązkowe. Tak jak teraz, będą to język polski, matematyka i język obcy nowożytny. Obowiązkowe będą także egzaminy ustne z języka polskiego i języka obcego. Uczniowie muszą wybrać też na maturze jeden egzamin pisemny z przedmiotu do wyboru. Osoby chętne mogą wybrać aż pięć dodatkowych przedmiotów, które będą zdawać. Nieznacznie zmieni się jednak warunek zdania matury. Aby zdać maturę nie wystarczy zdobyć minimum 30 procent punktów z przedmiotów obowiązkowych, ale także co najmniej 30 procent z egzaminu pisemnego z jednego przedmiotu dodatkowego.

Egzamin ustny z języka polskiego

Obecnie maturzyści na egzaminie ustnym z języka polskiego otrzymują jedno zadanie. Podczas matury 2023 będą losować zestaw zadań, na który składać się będą dwa zadania. Ich celem będzie sprawdzenie, czy uczeń ma umiejętność tworzenia wypowiedzi na wskazany temat. Szczególny nacisk będzie kładziony też na wypowiedź, która inspirowana jest utworem literackim lub innym tekstem kultury.

Co istotne, zadania będą jawne. Dyrektor CKE ma publikować listę zadań możliwych do wylosowania najpóźniej do 1 września roku szkolnego, który poprzedza rok, w którym będą odbywać się matury. 

Zmiany w części pisemnej

Na egzaminie pojawi się podział arkuszy.

  1. arkusz z języka polskiego na poziomie podstawowym będzie składał się z trzech części, tj. czytania ze zrozumieniem, testu historycznoliterackiego oraz wypracowania. 
  2. arkusz z języka polskiego na poziomie rozszerzonym będzie składał się z dwóch części, tj. testu z zakresu historii i teorii literatury oraz wypracowania.

Samo wypracowanie będzie musiało być dłuższe - uczeń będzie musiał napisać minimum 400 wyrazów oraz odnieść się w nim do dwóch utworów literackich, w tym do jednej lektury obowiązkowej. W wypracowaniu trzeba będzie też podjąć przynajmniej dwa konteksty - na przykład historyczny, kulturowy, polityczny czy społeczny. CKE wprowadza podział arkuszy ze względu na system oceniania. W nowej formule każda część arkusza będzie sprawdzana przez inną osobę.

Zmieni się także czas trwania egzaminów:

  • język polski (poziom podstawowy) - 240 minut (obecnie 170 minut)
  • język polski (poziom rozszerzony) - 210 minut (obecnie 180 minut)
  • matematyka (poziom podstawowy) - 180 minut (obecnie 170 minut)
  • matematyka (poziom rozszerzony) - 180 minut (bez zmian)
  • czas egzaminów innych przedmiotów (np. biologia, chemia, fizyka, historia itp.) - 180 minut (bez zmian)

Zmiany w zadaniach

Zmiany dotknęły też samych zadań z poszczególnych przedmiotów. Zmienia się np. ich punktacja czy formuła. Na przykład w arkuszu z matematyki na poziomie rozszerzonym zrezygnowano z zadań wielokrotnego wyboru. W arkuszu znajdą się tylko zadania otwarte. W arkuszach wprowadzono też zadania, które wymagają zastosowania wiedzy z danego przedmiotu w kontekście praktycznym.

Szczegółowe informacje, można znaleźć w informatorach z danych przedmiotów na stronie CKE.

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak prowadzić korepetycje online?

W dobie powszechnego dostępu do internetu, korepetycje online stają się coraz popularniejszą formą nauki. Wbrew powszechnej opinii, nie jest to rozwiązanie tylko i wyłącznie do nauki języków obcych.

Lekcje grupowe – czy warto i jak je przeprowadzać?

Myślisz o podniesieniu stawek za lekcje, ale Twoi uczniowie nie reagują zbyt entuzjastycznie? A może chętnych na zajęcia z Tobą jest więcej niż doba ma godzin? To tylko kilka powodów, które mogą Cię skłonić do wprowadzenia lekcji grupowych. Kiedy i dlaczego takie rozwiązanie może się opłacać? Kogo łączyć w grupy i jak zorganizować zajęcia? Oto nasze podpowiedzi.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport

Dowiedz się więcej o tej publikacji