Zasady reżimu sanitarnego w szkołach w roku szkolnym 2020/2021

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji Narodowej, 1 września uczniowie wrócili do szkół. W związku z tym, pojawiły się wytyczne, które określają jakie wymogi sanitarne będą musiały spełnić placówki oświatowe, aby zabezpieczyć swoich uczniów i pracowników przed zagrożeniem epidemiologicznym.

A oto najważniejsze wskazówki dla placówek edukacyjnych:

  1. Do szkoły mogą uczęszczać tylko uczniowie i osoby, które nie mają objawów świadczących o zakażeniu koronawirusem.

  1. Przy wejściu do budynku szkoły należy zamieścić informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych. 

  1. Organizowanie pracy tak, aby unikać tworzenia się dużych skupisk uczniów.Tam, gdzie zachowanie odpowiedniego dystansu będzie niemożliwe, obowiązkowe będzie noszenie maseczek. Nie dotyczy to sal lekcyjnych. 

  1. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności gorączkę czy kaszel) należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły.

  1. Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

  1. Przybory do ćwiczeń wykorzystywane podczas zajęć należy regularnie czyścić lub dezynfekować.

  1. Należy wietrzyć sale i korytarze co najmniej raz na godzinę. 

  1. Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.

  1. Korzystanie z posiłków powinno odbywać się w miejscach do tego przeznaczonych zapewniających prawidłowe warunki sanitarno-higieniczne, zgodnie z zaleceniami w czasie epidemii. 

  1. W miarę możliwości podczas organizowania pracy pracownikom powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi należy zastosować rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia 

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Wiemy, ile zarabiają korepetytorzy...

Korepetytor, u którego średnia cena za 1 lekcję wynosi 32 zł, jest w stanie zarabiać miesięcznie średnio 567 zł.

Śniadanie to podstawa każdego ucznia

To wcale nie jest pusty slogan. Śniadanie jedzone w domu jest podstawą dnia. Organizm potrzebuje paliwa na rozruch, a jak wiemy nie wszystkie dzieci są rannymi ptaszkami, więc dla nich to śniadanie jest szczególnie ważne, bo pozwoli im się dobudzić. A jak już o rozruchu mówimy to jednym z najbardziej energochłonnych narządów jest mózg. Nie ma własnych zapasów, z których mógłby czerpać kalorie w momentach braku jedzenia (takim magazynem awaryjnym dla mięśni czy innych narządów jest np. tkanka tłuszczowa). Mózg czerpie energię do pracy jedynie z tego co dostarczy mu krew. A składniki do krwi trafiają przez przewód pokarmowy właśnie z tego co zjedliśmy. Najprościej mówiąc bez śniadania zjedzonego w domu mózg naszych dzieci jest głodny, co oznacza, że będzie dużo gorzej pracował i przyswajał wszelkie informacje. Wtedy możemy spodziewać się słabszej koncentracji, większego rozdrażnienia i gorszego zapamiętywania.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport

Dowiedz się więcej o tej publikacji