Rok szkolny 2020/2021. Jak będzie wyglądać?

Minister edukacji Dariusz Piontkowski podczas konferencji prasowej zapowiedział, że od 1 września uczniowie wrócą do szkół. Rok szkolny ma zacząć się w tradycyjnej, stacjonarnej formie. Aby zajęcia były możliwe, Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowało z głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia wytyczne, które mówią o tym, w jaki sposób organizować pracę, aby każdy czuł się bezpiecznie.

Jedną z podstawowych wytycznych jest to, że w szkołach nie będzie obowiązku zasłaniania ust i nosa. MEN rekomenduje jednak zarówno uczniom, jak i nauczycielom częste mycie rąk i dbanie o higienę osobistą. Szef resortu zaznaczył, że do szkoły będą mogły przychodzić tylko zdrowe dzieci oraz zachęcał uczniów, aby w miarę możliwości nie korzystały z publicznych transportów, podając jako alternatywę jazdę na rowerze lub chodzenie pieszo. Co najmniej raz dziennie obowiązkowa będzie dezynfekcja pomieszczeń oraz wietrzenie sal. MEN nie rekomenduje natomiast ograniczenia liczebności klas, ale decyzję o zmniejszeniu liczebności dzieci w grupie będzie mógł podjąć dyrektor. 

Za kilka dni ma być gotowe rozporządzenie o tym, że szkoły będą mogły funkcjonować w trzech wariantach: normalnym, mieszanym, lub zdalnym. 

  • Wariant A to model docelowy, zakładający naukę stacjonarną uczniów.
  • Wariant B może zostać wprowadzony, jeżeli w jakimś regionie zagrożenie będzie większe. Dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym i przy pozytywnej opinii Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego będzie mógł wprowadzić model mieszany, w którym zajęcia wybranych grup, klas lub całej placówki w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć będą prowadzone na odległość.
  • Z kolei w sytuacjach nadzwyczajnych, może zostać wprowadzony wariant C, który oznacza całkowite przejście na model nauczania zdalnego. Konieczna będzie wtedy zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Minister edukacji zaznaczył również, że fachowcy będą określali, w jakich sytuacjach pobyt w szkole będzie bezpieczny dla ucznia.

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Dziękujemy! Znów okazaliście serce!

Postawiliśmy sobie dość wysoki cel, którym było przekroczenie kwoty zeszłorocznej zbiórki. Jeszcze na chwilę przed zakończeniem akcji cel nie był osiągnięty, ale ostatecznie udało się. Zebraliśmy w tym roku 1794 zł, czyli 111% zamierzonego celu.

Sprostowanie do ostatnich wiadomości

Musimy sprostować naszą ostatnią informację o nowych przedmiotach i lokalizacjach w bazie. Co prawda, bardzo chcielibyśmy zostawić granie na nerwach, ale Prima Aprilis już za nami. Ale... nie wszystkie przedmioty znikną z naszych list!

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport

Dowiedz się więcej o tej publikacji