Poznaliśmy laureatów Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Czworo naukowców zostało laureatami Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2023. To najważniejsze wyróżnienie przyznawane co roku osobom, których osiągnięcia i odkrycia naukowe przyczyniają się do postępu cywilizacyjnego i kulturowego Polski. 

Laureaci nagrody Polskiego Nobla 

W obszarze nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich nagrodę otrzymał profesor Rafał Latała z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Jego badania matematyczne wprowadziły innowacyjne narzędzia do udowodnienia hipotezy Talagranda związaną z procesami Bernoulliego, co otwiera perspektywy rozwiązywania złożonych problemów w obszarze matematyki i statystyki. 


W dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych nagrodę otrzymała profesor Maria Lewicka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu za badania nad przywiązaniem do miejsca i pamięci miejsca. Jej prace ukazują, jak więzi związane z miejscem zamieszkania stanowią fundament psychologicznego i społecznego funkcjonowania człowieka.


W obszarze nauk o życiu i o Ziemi laureatem został profesor Krzysztof Liberek z Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego za odkrycia związane z rolą białek opiekuńczych w odzyskiwaniu białek z agregatów, co może przyczynić się do zrozumienia chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera.


W dziedzinie nauk chemicznych i o materiałach nagrodę przyznano profesorowi Marcinowi Stępniowi z Uniwersytetu Wrocławskiego za projektowanie nowych związków aromatycznych o unikatowej strukturze i właściwościach, które mogą znaleźć zastosowanie w technologii LED, fotowoltaice, diagnostyce medycznej i innych dziedzinach.


Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 6 grudnia w Warszawie i będzie transmitowana online.  
 

O autorze

PR

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Ściągi dla maturzystów

Przypominamy o liście ściąg pomocnych w przygotowaniach do matury.

Jak utrzymać motywację do zajęć dodatkowych?

Motywacja — czym jest i jak ją utrzymać? Co nas blokuje, a co nas napędza? Zobacz, jak jako korepetytor, nauczyciel czy rodzic możesz motywować ucznia w dążeniu do celu. Sprawdź, co samemu możesz zrobić, żeby nie stracić zapału.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Raport cen korepetycji 2023