Matura z polskiego 2023 - zmiany na egzaminie

1 marca, podczas konferencji prasowej, minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Sekretarz Stanu MEiN Dariusz Piontkowski oraz dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik poinformowali o zmianach, jakie zostaną wprowadzone na maturze ustnej z języka polskiego w 2023 roku.

Ze względów sanitarnych związanych z epidemią, przez ostatnie dwa lata, nie były przeprowadzane egzaminy ustne. W tym roku szkolnym ta forma egzaminu powróci. Dotąd Centralna Komisja Egzaminacyjna publikowała listę 227 pytań jawnych z języka polskiego, które obowiązywały maturzystów. Tym samym uczeń, podczas części ustnej egzaminu, losował zestaw składających się z 2 pytań: jednego z puli pytań jawnych i jednego z puli pytań niejawnych.

W związku z zamknięciem szkół i prowadzonym system nauczania zdalnego podjęto decyzję, że lista pytań jawnych z języka polskiego, obowiązujących na maturze ustnej w 2023 roku, zostanie skrócona do 110. W przypadku pozostałych przedmiotów maturalnych nie przewidziano wdrożenia większych zmian. 

Sprawdź już teraz pełną listę pytań jawnych z języka polskiego

Przypominamy również, że egzamin maturalny z języka polskiego odbędzie się:

  • w części pisemnej - 4 maja (poziom podstawowy) oraz 17 maja (poziom rozszerzony)
  • w części ustnej — od 10 do 23 maja (zgodnie z ustalonym przez szkoły harmonogramem)

Zachęcamy także do zapoznania się z materiałami dotyczącymi języka polskiego na naszym blogu. Mamy nadzieję, że okażą się pomocne podczas powtórki materiału.

O autorze

MF
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Matura 2019 – początek

Dzisiaj (tj. 6 maja 2019) ruszyły matury. Na pierwszy ogień uczniowie będą zdawali pisemny egzamin z języka polskiego, zarówno na poziomie podstawowym o godzinie 9:00, jak i rozszerzonym o 14:00. We wtorek, 7 maja, przystąpią do matury z matematyki na poziomie podstawowym. Rozszerzona matematyka odbędzie się zaś dopiero 9 maja. Przed nią jeszcze egzaminy (podstawa i rozszerzenie) z języka angielskiego, który jest najpopularniejszym językiem obcym zdawanym na maturze.

Pies w pracy - wady i zalety. Rozprawka z języka angielskiego

Przedstawiamy kolejny materiał, który zawiera wskazówki, w jaki sposób należy poprawnie konstruować rozprawkę z języka angielskiego.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Raport cen korepetycji 2022