Matura z polskiego 2023 - zmiany na egzaminie

1 marca, podczas konferencji prasowej, minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Sekretarz Stanu MEiN Dariusz Piontkowski oraz dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik poinformowali o zmianach, jakie zostaną wprowadzone na maturze ustnej z języka polskiego w 2023 roku.

Ze względów sanitarnych związanych z epidemią, przez ostatnie dwa lata, nie były przeprowadzane egzaminy ustne. W tym roku szkolnym ta forma egzaminu powróci. Dotąd Centralna Komisja Egzaminacyjna publikowała listę 227 pytań jawnych z języka polskiego, które obowiązywały maturzystów. Tym samym uczeń, podczas części ustnej egzaminu, losował zestaw składających się z 2 pytań: jednego z puli pytań jawnych i jednego z puli pytań niejawnych.

W związku z zamknięciem szkół i prowadzonym system nauczania zdalnego podjęto decyzję, że lista pytań jawnych z języka polskiego, obowiązujących na maturze ustnej w 2023 roku, zostanie skrócona do 110. W przypadku pozostałych przedmiotów maturalnych nie przewidziano wdrożenia większych zmian. 

Sprawdź już teraz pełną listę pytań jawnych z języka polskiego

Przypominamy również, że egzamin maturalny z języka polskiego odbędzie się:

  • w części pisemnej - 4 maja (poziom podstawowy) oraz 17 maja (poziom rozszerzony)
  • w części ustnej — od 10 do 23 maja (zgodnie z ustalonym przez szkoły harmonogramem)

Zachęcamy także do zapoznania się z materiałami dotyczącymi języka polskiego na naszym blogu. Mamy nadzieję, że okażą się pomocne podczas powtórki materiału.

O autorze

avatar
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Wszystkie pomoce maturalne w jednym miejscu

Sprawdź spis materiałów ułatwiających powtórki do matury. Mamy nadzieję, że się Wam przydadzą.

Jak napisać list nieformalny po angielsku?

List nieformalny i e-mail piszemy wedle tych samych wytycznych, nie różnią się ani językiem wypowiedzi, ani strukturą. Poniżej znajdziesz szczegółową instrukcję, dzięki której twój tekst spełni wymogi egzaminacyjne.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Raport cen korepetycji 2023