Studia w Niemczech - praktycze porady

Studiowanie za granicą jest marzeniem ogromnej grupy absolwentów szkół średnich w naszym kraju. Dlaczego tak się dzieje? Skąd przekonanie, że jest to lepsza droga niż studia w kraju? Dlaczego to studia w Niemczech cieszą się wśród naszych rodaków największą popularnością? O tym wszystkim oraz o tym jak dostać się na studia w Niemczech, jakie przywileje mają studenci za Odrą oraz inne porady znajdują się poniżej.

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że studiowanie w Polsce i w Niemczech różni się diametralnie. Zarówno system nauczania, jak i sposób traktowania studentów są odmienne. Studiując na niemieckiej uczelni wyższej każdy ma ogromną swobodę w wyborze zajęć, ćwiczeń, zajęć językowych czy grup zainteresowań. Ponadto system nauczania, podejście kadry profesorskiej oraz pracowników administracyjnych do studentów czy nawet budynki uczelni bardzo mocno odbiegają od standardów, które panują na uczelniach w naszym kraju, a co za tym idzie, są pokusą dla nowych adeptów z Polski.

Aby się dostać na studia w Niemczech nie trzeba zdawać żadnych egzaminów wstępnych. Każda osoba, która chce studiować w Niemczech musi złożyć standardowe podanie w Zentralvergabestelle, w którym to podaniu wskazuje 3 alternatywne uczelnie, którymi jest zainteresowana. Na większości uczelni rekrutacja przebiega jedynie na podstawie średniej ocen. Oczywiście im wyższa tym lepiej. Po otrzymaniu indeksu student niemieckiej uczelni musi pomyśleć o tym jak dalej poukłada sobie plan zajęć na najbliższy semestr.

Do zajęć na uczelni może sobie dodać również legalną pracę. Student w Niemczech ma prawo pracować przez 90 dni w roku w pełnym wymiarze czasu (8 h) lub 180 dni w roku po 4 godziny dziennie. W większych miastach nie ma problemu z pracą dla studentów. Restauracje, puby, małe i większe firmy bardzo chętnie zatrudniają studentów. A dla żaka taka praca to również same plusy: pieniądze, doświadczenie oraz kolejna pozycja do wzbogacenia przyszłego CV.

Dla osób, które rzeczywiście są zainteresowane studiowaniem w Niemczech jest jeszcze kilka bardzo ważnych wskazówek. Przede wszystkim należy pamiętać, że na niemieckich uczelniach językiem wykładowym jest niemiecki, wobec czego starając się o przyjęcie na niemieckie studia, musimy władać językiem niemieckim biegle w mowie i piśmie. Jest to warunek konieczny, który jest skrupulatnie sprawdzany na początku przygody z niemiecka uczelnią wyższą. Osoby, które nie udowodnią znajomości języka niemieckiego na wymaganym poziomie, nie będą mogły niestety kontynuować nauki na niemieckiej uczelni.

Studiowanie w obcym języku, w obcym kraju z pewnością nie jest łatwe, jednak procentuje wspaniałymi przyjaźniami, bogatymi doświadczeniami oraz bardzo cenną pozycją w życiorysie, która z pewnością ułatwi w przyszłości zawodowy rozwój. Rosnące zainteresowanie studiowaniem w Niemczech jest chyba najlepszym dowodem na słusznośc tej tezy.

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Komunikacyjne metody nauczania języka obcego

W artykule prezentujemy metody nauki kierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Będzie mowa o metodzie Berlitza, metodzie Callana, pytań i odpowiedzi „Akademii Nauki” oraz radykalnej formie metody komunikatywnej, czyli Total Immersion („całkowite zanurzenie”).

Ciekawostki ze świata języków i kultury

Dzisiaj mamy parę ciekawostek dotyczących różnych języków obcych i krajów, z których pochodzą. O niektórych może słyszeliście, część może być dla Was nowa i nieco zaskakująca. Miłej zabawy!

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowy e-book
i zapisz się na newsletter.
e-book
Pobierz darmowy e-book
i zapisz się na newsletter.
E-book Zawód: Korepetytor

Dowiedz się więcej o tej publikacji