Korepetytorze bądź elastyczny - dostosuj się do ucznia i jego potrzeb

elastyczność korepetytora

Osoby, które pracują z ludźmi muszą się liczyć z tym, iż żadne szablonowe wzory postępowania nie mogą zostać zastosowane do wszystkich przypadków. Każdy człowiek jest inny i do niego trzeba dostosować sposób zachowania i traktowania. Korepetytor spotyka się z różnymi typami uczniów, którym musi przekazać wiedzę i odpowiednio zmotywować do działania. Każdy człowiek jest autonomiczną jednostką, decydującą o sobie, posiadającą osobiste zainteresowania, poglądy, wartości. Uczeń kieruje do korepetytora apel: „Pomóż mi nadrobić zaległości w szkole. Chcę wiedzieć więcej, rozumieć procesy i zjawiska, odkrywać nowe rzeczy. Pokieruj mną”.

Korepetytorzy muszą uwzględniać indywidualne oczekiwania, potrzeby, możliwości uczniów, by praca, jaką wspólnie wykonują została uwieńczona sukcesem. Co może zrobić nauczyciel, by dostosować się do ucznia i jego potrzeb?

POTRZEBA UCZCIWOŚCI

Uczeń płaci za wasze spotkania i ma nadzieję, że jesteś kompetentny, posiadasz fachową wiedzę i umiejętności pedagogiczne. Jeśli już zdecydujesz się na edukowanie młodzieży, to rób to z sercem i pasją.

POTRZEBA ZADAWANIA PYTAŃ

Jeżeli trafiła się wam jednostka, która lubi stawiać na końcu swoich wypowiedzi znak zapytania, to udzielajcie rzetelnych odpowiedzi i zapomnijcie o przysłowiu: „Milczenie jest złotem”. Niektórzy uczniowie preferują taki typ uczenia się, czyli zdobywanie wiedzy przez dociekanie.

POTRZEBA OŚMIELANIA

Wielu kursowiczów jest bardzo nieśmiałych, skromnych i takie jednostki trzeba pozytywnie dowartościowywać. Chwalcie za ich sukcesy, dokonania np. dostanie się na wymarzony kierunek studiów dzięki waszym spotkaniom. Proście też o informacje czy wszystko zrozumieli, a może potrzebują wrócić do jakiś treści? Ucznia trzeba pobudzić do działania i ukierunkować, a potem już sobie sam poradzi w szkole. Korepetycje to nie monolog nauczyciela, ale dialog mistrza i ucznia.

POTRZEBA ODPOWIEDNIEGO TEMPA PRACY

Jedni uczniowie bardzo szybko chłoną wiedzę, a inni potrzebują więcej czasu. Jeśli zaistnieje taka konieczność, to dzielcie materiał na mniejsze partie, róbcie krótkie przerwy. Korepetytor musi być cierpliwy i niezmordowany w działaniu.

POTRZEBA TRAFNEJ METODY PRACY

Korepetytorzy mają do wyboru różnorodne formy przekazywania wiedzy, które należy dopasować do indywidualnych preferencji uczniów. Jeśli jednostka lubi analizować konkretne wypadki, to zastosujcie studium przypadku. Dla miłośników prac manualnych zaproponujcie np. drzewko decyzyjne.

POTRZEBA PRZYJAZNEJ ATMOSTERY

Korepetycje to czas na naukę, ale nie musi to być tylko poważne spotkanie, podczas którego nie można się śmiać. Umiarkowany dowcip u nauczyciela to bardzo pożądana cecha, która przyciąga młodzież.

POTRZEBA DOSTĘPNOŚCI

Uczeń docenia swojego korepetytora za to, że może go prosić o lekcję nawet wtedy, gdy nie byli umówieni. Czuję się wtedy bezpieczny. Trzeba zachować tutaj umiar i ustalić wcześniej formy komunikowania się w razie takich sytuacji.

POTRZEBA DYSKRECJI

Nie każdy człowiek korzystający z pomocy korepetytora chce, żeby wszyscy dookoła wiedzieli, że sam nie jest w stanie poradzić sobie ze swoimi problemami w szkole. Nauczyciel powinien dochować tajemnicy i nie rozgłaszać, że np. syn sąsiadki nie umie dobrze rozwiązywać równań, a córka bibliotekarki dostaje same niedostateczne oceny z biologii.

POTRZEBA ELASTYCZNOŚCI

Nauczyciel nie powinien się kurczowo trzymać ustalonego toku lekcji. Jeśli uczeń nie radzi sobie z jakimś zagadnieniem, to może warto zająć się jakimś innym i potem do niego wrócić. Jeżeli metoda dyskusji nie jest dobrze odbierana przez kursowicza, to lepiej wykorzystać ćwiczenia przedmiotowe, pokaz połączony z przeżyciem itp.

Korepetytorze pamiętaj o najważniejszym - kluczową potrzebą każdego ucznia jest bezwarunkowa jego akceptacja i wiara w jego możliwości.

O autorze

avatar

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Obserwacje balkonowe

Każdy miłośnik astronomii stwierdzi, że noc bez obserwacji jest nocą straconą. Nie wszyscy są szczęściarzami i mieszkają na terenie o niskim stopniu zurbanizowania, gdzie można cieszyć się ciemnym, ogromnym kawałkiem nieba i doszukiwać się kolejnych obiektów, ale obserwacje miejskie też mogą przynieść wiele satysfakcji i co ważne, nie trzeba przewozić sprzętu i dokładnie organizować tego w czasie, tylko wystawić teleskop i oddawać się pasji. Co jest kluczowe podczas tropienia różnych ciał na firmamencie?

Czego uczeń nie powinien usłyszeć od korepetytora?

Uczniowie najczęściej trafiają na korepetycje, ponieważ potrzebują pomocy w nauce. Dlatego tak ważne jest, aby korepetytor był wsparciem, potrafił motywować, a nie oceniać i krytykować ucznia.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowy e-book
i zapisz się na newsletter.
e-book
Pobierz darmowy e-book
i zapisz się na newsletter.
E-book Zawód: Korepetytor

Dowiedz się więcej o tej publikacji