Gdzie na wycieczkę po wiedzę

„Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej” (Ryszard Kapuściński). Warto zarażać się takim wirusem i wędrować, by odpoczywać, ale też po to, by zdobywać wiedzę. Najciekawsze lekcje odbywają się nie w salach szkolnych, ale w różnych miejscach w kraju, a nawet i na całym świecie. W jednym z naszych artykułów wskazywaliśmy na ciekawe obiekty w Polsce, które mogą się stać ciekawymi zajęciami z historii np. osada w Biskupinie, Racławice. Możecie o tym przeczytać na: https://www.e-korepetycje.net/artykuly/cudze-chwalicie-swego-nie-znacie. W jakich innych miejscach naszej ojczyzny można zdobyć prawdziwą wiedzę?

Farma Iluzji

To Park Edukacji i Rozrywki w Trojanowie. Znajdują się w nim liczne labirynty, tunele, ruchome domy i inne. Aktywną zabawę można przeżyć np. w lasku doświadczeń (interaktywne eksponaty do samodzielnego poznawania tajemnic fizyki), zagajniku ślepych zaułków (7 nietypowych zakamarków). Można podziwiać iluzyjne eksponaty np. lewitujący kran (fontanna, z której leci woda z kranu, który nigdzie nie jest podłączony), magiczny domek (budowla, która się porusza). Zaskoczenie wzbudzają konstrukcje w gigantycznych rozmiarach - meble, klocki, szachy i wiele innych. Na Farmie Iluzji można spotkać zwierzęta - kucyki, kaczki, kury, króliki, papugi, kozy afrykańskie. Na terenie znajduje się również plac zabaw, restauracja, miejsce na grilla i ognisko.

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni

To instytucja kultury, której naczelnym celem jest połączenie nauki i zabawy poprzez wykorzystanie interaktywnych wystaw i prowadzenie działań komunikujących naukę. Chodzi o zobrazowanie, poczucie, zainicjowanie procesów itp. Można tu eksperymentować bez barier i nie bazować na suchej wiedzy. Jakie wystawy są udostępniane? M. in. hydroświat, niewidoczne siły, maszyna Goldberga. Mogą mu się bawić i edukować całe rodziny.

Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. Profesora Krzysztofa Skóry na Helu

Ideą twórców tej stacji było stworzenie miejsca wspomagania ochrony zwierząt i upowszechniania o tym wiedzy. To placówka naukowo-edukacyjna, która wzięła pod swoje skrzydła foki szare z rejonu południowego Bałtyku. Ośrodek powstał w 1999 roku po udanej próbie wyleczenia pierwszej przetransportowanej na rehabilitację do helskiej placówki foki o imieniu Balbin. W stacji prowadzi się badania nad np. zachowaniami fok, przyczynami ich śmierci, sposobami odżywiania. O tym wszystkim można się dowiedzieć od pracowników fokarium. To cenna lekcja uświadomienia sobie problemów ochrony przyrody Morza Bałtyckiego.

Stacja Ornitologiczna Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Gdańsku

To placówka naukowa zajmująca się badaniami biologii ptaków. To także krajowa centrala obrączkowania ptaków. W instytucji organizowane są prelekcje ornitologiczne w postaci prezentacji multimedialnych, pokazów wypreparowanych ptaków z odtwarzaniem ich głosów. Można się zapisać na różne spotkania edukacyjne, np. „Rozpoznawanie, biologia i ekologia wybranych gatunków ptaków”, „Walory geograficzno-historyczne Wyspy Sobieszewskiej”.

DinoPark i DragonPark w Malborku

To miejsce, które pozwoli na zapoznanie się z historią dinozaurów i smoków. Podczas zwiedzania można spotkać kuce, muflony, kozy, strusie i inne. Najmłodsi mogą wcielić się w poszukiwaczy i wykopać w piaskownicy szkielet dinozaura. Podczas przemierzania ścieżek edukacyjnych natkniecie się na ponad czterdzieści poruszających się i wydających dźwięki dinozaurów, które w otoczeniu bujnej zieleni lasu przeprowadzą Was przez poszczególne okresy dziejowe ziemi. W Parku Smoków będziecie mogli zobaczyć odwzorowanie ich prawdziwego wyglądu. Istnieje możliwość zwiedzenia „Muzeum skamieniałości”, w którym czeka Was fascynująca przygoda z możliwością obejrzenia eksponatów stanowiących szczątki zwierząt i roślin sprzed setek milionów lat. Czekają na was też inne atrakcje np. chatka na kurzej łapce, domek z piernika, wioska jaskiniowców.

Park Edykacyjno-Rozrywkowy MIKROKOSMOS

W tym miejscu można odbyć ciekawą lekcję dotyczącą świata owadów i mikroorganizmów. Podczas wędrówki po parku zetkniecie się z realistycznymi ich rzeźbami i tabliczkami z zawartymi informacjami na ich temat. Z roku na rok przybywa eksponatów. Można podziwiać ogród z tysiącami roślin w wielu odmianach i gatunkach np. storczyki, kaktusy. W parku znajdują się także woliery z żywymi ptakami egzotycznymi jak bażanty, papugi i inne. Po stawie pływają czarne łabędzie oraz kolorowe mandarynki. Dla uczniów przewidziano zajęcia plastyczne, podczas których wykonuje się własnoręcznie pamiątki. Polega to na malowaniu farbami gipsowych odlewów owadów.

Western Park - Ustronie Morskie

To bliskie spotkanie z Dzikim Zachodem. Nie trzeba jechać do Ameryki, by poczuć tamtejszy klimat. Wizytę w Parku można potraktować jako naukę motywów północnoamerykańskiego schyłku XIX wieku. Trzeba zobaczyć tutaj miasteczko westernowe z kuźnią, pracownią grabarza itp. Dodatkowo warto odwiedzić mini zoo, indiańską wioskę. Można sprawdzić swoje siły podczas strzelania z łuku, przeciągania liny. Wszyscy goście Western Parku zdobędą wiedzę o plemionach Indian i pierwszych osadach na Dzikim Wschodzie. Można podziwiać oryginalne stroje i sprzęt codziennego użytku.

Czy byliście w którymś z proponowanych punktów na mapie Polski? Która z propozycji jest dla was najciekawsza?

O autorze

avatar

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Platformy e-learningowe

Proces digitalizacji nauczania stał się już faktem. Dynamiczny rozwój i  wręcz galopujący postęp technologiczny stwarza coraz większe możliwości wykorzystania najnowszych technologii w edukacji. Jedną z nich jest nauczanie na odległość, które zyskuje coraz więcej zwolenników, nie tylko ze względu na swoją funkcjonalność, ale również łatwą dostępność i atrakcyjność dla ucznia.

Fatalne przypadki na korepetycjach

Co na korepetycjach może pójść nie tak? Gdy problemem jest nie tylko poziom wiedzy ucznia...

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Bio-portal Biochemia medyczna
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Raport cen korepetycji 2022