Czy warto startować w olimpiadach?

Udział w olimpiadach otwiera przed uczniami drogę wielu możliwości. Taki konkurs może być bowiem przepustką do dalszej edukacji, między innymi bez konieczności zdawania egzaminów wstępnych. Warto więc poświęcić czas na rzetelne przygotowanie do olimpiad przedmiotowych, by zwiększyć swoje szanse na uzyskanie tytułu laureata lub choćby finalisty.

Mianem finalistów określa się uczniów, którzy dotarli do najwyższego (ostatniego) etapu olimpiady przedmiotowej - albo na etapie ogólnopolskim (w przypadku liceów), albo na etapie wojewódzkim (w przypadku gimnazjów). Laureatem jest natomiast ten uczeń, który w finale osiągnął określony pułap punktów określony w regulaminie lub zajął czołową pozycję.

Warto również mieć świadomość, że korzyści z uczestnictwa w olimpiadach mają także uczniowie, którym udało się dotrzeć do II etapu konkursu przedmiotowego. Na koniec semestru otrzymują oni ocenę celującą z danego przedmiotu.

Uczniowie startujący w olimpiadach przedmiotowych, którym udało się uzyskać tytuł laureata lub finalisty:

  1. otrzymują ocenę celującą z zajęć edukacyjnych obejmujących przedmiot konkursu,
  2. są zwolnieni z odpowiedniej części egzaminu, otrzymując najwyższy wynik,
  3. mają większe szanse na otrzymanie stypendiów.

Ponadto gimnazjaliści będący laureatami lub finalistami olimpiad przedmiotowych, których program w całości odpowiada treściom podstawy programowej (lub ją poszerza) co najmniej jednego przedmiotu, przyjmowani się do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej bez egzaminów wstępnych. W tym przypadku nie mają zastosowania niezależne kryteria statutowe placówki edukacyjnej.

Jeżeli chodzi o maturzystów będących laureatami lub finalistami olimpiad przedmiotowych istnieje możliwość ich zwolnienia z matury z przedmiotu zadeklarowanego jako obowiązkowy - zarówno w części ustnej oraz pisemnej - na poziomie podstawowym. Ponadto uczestnictwo w finale olimpiady może zapewnić wstęp na wybrane kierunki uczelni wyższych.

Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść uczestnictwa w olimpiadach przedmiotowych jest fakt, że laureaci otrzymują nagrody pieniężne lub rzeczowe.

Ponadto najlepsi olimpijczycy mogą reprezentować Polskę na olimpiadach międzynarodowych, co gwarantuje prestiż oraz dodatkowe profity.

Gdzie szukać informacji o olimpiadach?

O możliwości przystąpienia do olimpiady z danego przedmiotu najczęściej informują nauczyciele. Możesz także zaglądać na stronę internetową swojej szkoły - bardzo często i tam pojawiają się newsy dotyczące zbliżających się olimpiad i konkursów przedmiotowych.

Grunt to rzetelne przygotowanie

W olimpiadzie przedmiotowej może wystartować każdy uczeń, który tylko czuje się na siłach, by podjąć takie „wyzwanie”. Jednak warto postawić na taki przedmiot, którego nauka jest przyjemnością. Nie ma bowiem nic gorszego, jak zmuszanie się do nauki i próbowanie przyswajania wiedzy na siłę. A przecież to właśnie solidne przygotowanie poprzez systematyczną naukę i poszerzanie wiedzy zwiększa szanse na pokonywanie kolejnych etapów olimpiady, pozwalając dotrzeć aż do finału, uzyskując tytuł laureata.

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

STOP zwolnieniom z WF

Światowa organizacja wszczęła alarm, ponieważ średnia długość życia obecnego pokolenia dzieci może być krótsza niż długość życia ich rodziców. Brak regularnych ćwiczeń fizycznych powoduje zagrożenia w rozwoju fizycznym oraz pogłębiające się wady postawy. Szczególnie narażone są na nie dzieci w trakcie intensywnego okresu wzrostowego, który przypada na okres 6-7 i 12-16 lat.

Samokształcenie korepetytora: dlaczego warto i jak to zrobić?

Masz już doświadczenie w pracy jako korepetytor? Zatem wiesz, że nawet jeśli Twoja wiedza jest rozległa i pogłębiona, uczniom zawsze uda się zaskoczyć Cię jakimś pytaniem. To tylko jeden z powodów, dla których musisz nieustannie podnosić swoje kwalifikacje. A skoro zbliżają się wakacje, które dla wielu korepetytorów są sezonem ogórkowym, teraz jest najlepszy moment na samorozwój. Zobacz, dlaczego warto i jak się za to zabrać.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Akademia Korepetytora start
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023