DAGMARA Olszówka

Ostatnia aktywność:
ponad 3 miesiące temu
 
Online
Lublin
Dostępność
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Nd

Opis ogłoszenia

MATURA w roku 2021 nie musi być dla Ciebie stresującym wyzwaniem? Zapisz się już dziś na pierwszą, BEZPŁATNĄ LEKCJĘ dzięki której uzyskasz wgląd do pytań na maturę ustną.
Magister filologii polskiej, z wieloletnim doświadczeniem pracy z maturzystami, pomoże Tobie uporządkować wiedzę do egzaminu dojrzałości.
Nauczysz się pisać wzorcowe rozprawki, dowiesz się jak interpretować tekst poetycki, jak napisać interpretację porównawczą na poziomie rozszerzonym.
Do matury ustnej nauczysz się interpretacji i analizy tekstów literackich w odniesieniu do określonego motywu, analizy tekstów ikonicznych (obraz, plakat, rzeźba), zagadnień językowych. Dostaniesz ciekawe MATERIAŁY, opracowane specjalnie na potrzebę nowej matury.
Na lekcjach ze mną nie tracisz czasu na zapisywanie przerabianego materiału. Omawiamy tematy ustnie, dyskutujemy, a wzorcową odpowiedz dostajesz w formie pisemnej. W ten sposób możesz po zajęciach, na spokojnie, utrwalić dane zagadnienie.
Każdą lekturę omawiamy pod kątem motywów, które możesz wylosować na egzaminie. Dla przykładu, w odniesieniu do "Króla Edypa" Sofoklesa, dostaniesz opracowane materiały do motywów: wizerunek władcy, wizerunek wróżbity, walka z potworem, motyw winy i kary, (…)
Niżej prezentuję fragmenty przykładowego zagadnienia, które stanowi wzorcową odpowiedź na egzaminie maturalnym. DO MATERIAŁÓW MOŻESZ MIEĆ WGLĄD JUŻ DZIŚ.

POLECENIE:
W jaki sposób w utworach przedstawiany jest wizerunek władcy. Omów zagadnienie odwołując się do załączonego fragmentu dramatu Sofoklesa Król Edyp oraz innych teksów kultury.
PRZYKŁADOWA REALIZACJA ZADANIA:
OKREŚLENIE PROBLEMU:
Pragnienie zdobycia władzy jest zakorzenione w człowieku od wieków. Literacki prototyp zmagań o panowanie stworzyły już mity i przypowieści biblijne, w których pełno jest opisów krwawych walk o władzę. Biblijny Herod kazał wymordować małe dzieci, ponieważ bał się, że narodził się przepowiadany przez proroków Mesjasz, który odbierze mu władzę. (…)
TEZA:
Wizerunek władcy to temat często podejmowany przez pisarzy różnych epok, którzy przedstawiają zarówno wzorcowe modele sprawowania władzy, jak i te, które należy poddać bezwarunkowej krytyce.
INTERPRETACJA PODANEGO TEKSTU:
Drama Sofoklesa Król Edyp ukazuje pozytywny model sprawowania władzy, unaocznia władcę wrażliwego, sprawiedliwego, którego jednak gubi pycha i wiara we własną nieomylność:
Argument / Cytat
Edyp objął tron Tebański ponieważ rozwiązał zagadkę Sfinksa:
"Od strasznych ofiar dla Sfinksa wyzwolił,/ Nic od nas wprzódy się nie wywiedziawszy,/ Ni pouczony; nie, z ramienia bogów/ Dałeś nam życia ochłodę i ulgę."
W trakcie kilku lat sprawowania rządów był władcą dobrym, mądrym, sprawiedliwym , który cieszył się zaufaniem ludu: "Ja, Edyp, sławą cieszący się ludzi/ Bo ciebie pierwszym mienimy wśród ludzi" (…)
ODWOŁANIE DO CAŁOŚCI UTWORU:
W początkowych partiach dramatu Edyp daje się poznać jako władca odpowiedzialny, któremu zależy na wyjaśnieniu tajemnicy, na przywróceniu spokoju, szczęścia swoim poddanym. W trakcie dochodzenia do prawdy władca ujawnia też swoje wady. Podczas rozmowy z Tyrezjaszem wpada w gniew. Jego pewność siebie sprawia, że zaczyna odpierać zarzuty stawiane przez Tyrezjasza. Oskarża wróżbitę o spisek z Kreonem, o to, że zdradą i podstępem pragną go obalić. Jego porywczość i brak opanowania są dowodem na popełnienie hybris, które staje się przyczyną wysnucia fałszywych wniosków względem Kreona. Edyp pomimo, że zgrzeszył nadmiernym zaufaniem do własnego rozumu, próbą przechytrzenia fatum, to jednak jako władca do końca walczył o zdemaskowanie mordercy Lajosa. W chwili rozpoznania prawdy nie tylko wydłubał sobie oczy, ale skruszony prosił Kreona:
„Wyrzuć co żywo mnie z tej tu krainy/ Tam, gdzie bym żadnych nie spotykał ludzi”.
W chwili klęski Edyp pragnie odpokutować za swoje przewinienie, bo wie, że nie ma niczego na swoje usprawiedliwienie. Starożytna wizja zmagań władcy z własnym losem ma wymowę głęboko pesymistyczną, wzbudza litość i trwogę. Los Edypa uznać można za przykład dobrego władcy, ale również przykład tragizmu ludzkiej egzystencji.

Przykładowa argumentacja w odniesieniu do innego tekstu kultury:
Negatywny obraz władcy obecny jest w dramacie Juliusza Słowackiego Kordian.(…)

PODSUMOWANIE:
Śledząc losy świata i narodów możemy dostrzec władców mądrych i sprawiedliwych, ale także okrutnych i bezwzględnych. Osoby, które sprawują władzę to jednostki silne, charyzmatyczne, o ciekawej osobowości, jednak nie zawsze wierne prawym zasadom i ideałom. Chora ambicja i chęć stale bycia na szczycie zmienia człowieka w despotę i tyrana (…).

Jeśli nie wiesz, jak uczyć się do egzaminu maturalnego lub gimnazjalnego - zadzwoń!
Jeśli nie wiesz, jak napisać wypracowanie na zadany temat - zadzwoń.
DOJAZD DO UCZNIA NA TERENIE CAŁEGO LUBLINA

Dostępność

Poniedziałek07:00 - 20:00
Wtorek07:00 - 20:00
Środa07:00 - 20:00
Czwartek07:00 - 20:00
Piątek07:00 - 20:00
Sobota09:00 - 20:00
Niedziela10:00 - 20:00

Zakres lekcji

Szkoła podstawowa
Szkoła średnia

Miejsce lekcji

U nauczyciela
U ucznia
Online

Adres zajęć

DAGMARA Olszówka

Napisz do użytkownika

Wykształcenie
09.2001 - 09.2006
Katolicki Uniwersytet Lubelski
Nauczyciel dyplomowany
Filologia polska
01.2013 - 04.2014
Wyższa Szkoła Pedagogiczna
Nauczyciel dyplomowany
Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna
Kursy i szkolenia
Nie dodano
Doświadczenie
Nie dodano

Ostatnie opinie


wystawiono opinii: 5
avatar
Paweł
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka5/5
11 sierpnia 2020

Lekcje z Panią Dagmarą zacząłem tak na prawdę w ostatniej klasie technikum. Byłem uczniem który z Polskiego nie był dobry na samym początku, w szkole ledwo co dostawałem 2. Dzięki pomocy Pani Dagmary w kilka tygodni, wyszedłem na prostą, byłem aktywny na lekcji i chwalony przez nauczyciela w szkole i co najważniejsze zacząłem rozumieć Polski. Lekcje z Panią Dagmarą są bardzo miłe, można się wiele nauczyć i jest przyjazna atmosfera. Maturę zdałem i bardzo Polecam Panią Dagmare, świetna korepetytorka !

avatar
Weronika
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka5/5
11 sierpnia 2020

Zaczęłam naukę z Panią Dagmarą w ostatniej chwili, bo w połowie klasy maturalnej i zdałam maturę na blisko 80%.
Do każdej lektury dostawałam karty z najważniejszymi zagadnieniami, scenami, dialogami no po prostu ze wszystkim, co warto użyć na egzaminie. Pani Dagmara dawała mi też rady, jakie rzeczy warto umieszczać w rozprawkach i nauczyła mnie szablonu, który ułatwił mi pracę. Jeśli chodzi o szkołę to też dzięki jej pomocy udało mi się zaliczyć semestr i móc przystąpić do matury. Bardzo polecam lekcje z Panią Dagmarą. Zarówno dla osób przygotowujących się do egzaminu, jak i dla tych którzy nie radzą sobie z materiałem na lekcjach. Dzięki pomocy Pani Dagmary nawet "Wesele" może stać się logiczne i w pełni zrozumiałe :)
Bardzo polecam maturzystka 2020

avatar
Maciej
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka5/5
11 sierpnia 2020

Bardzo polecam, dzięki tym lekcją jestem dobrze przygotowany do matury, a same zajęcia są prowadzone w bardzo miłej atmosferze. Dodają motywacji do uczenia!

avatar
Ania
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka5/5
15 września 2016

Dzięki korepetycjom przygotowania do matury stały się o wiele prostsze. Pani Dagmara omawiała ze mną każda lekturę, przynosiła bardzo przydatne materiały które pomogły usystematyzować moją wiedzę. Dodatkowo ćwiczyliśmy zagadnienia językowe oraz ikonograficzne. Takie zajęcia świetnie przygotowały mnie do matury ustnej, ale także pisemnej rozszerzonej. Polecam !!!

avatar
Kamil
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka5/5
6 lipca 2016

Najlepsza pomoc jaką otrzymałem, polecam każdemu kto chce łatwo i szybko wchłonąć wiedzę.

Po dodaniu opinii nie będzie możliwa jej edycja, dlatego upewnij się, że wypełniłeś/aś prawidłowo wszystkie pola.

Wystawiając opinię oświadczasz, że działasz zgodnie z regulaminem, treść opinii jest zgodna z prawdą, a Ty ponosisz za nią pełną odpowiedzialność. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.

Wystawiając opinię oświadczasz, że jej treść jest zgodna z prawdą, a Ty ponosisz za nią pełną odpowiedzialność. W bazie serwisu e-korepetycje.net będą przechowywane dane takie jak adres e-mail oraz adres IP, z którego wypełniono formularz opinii. Dane te umożliwiają identyfikację autora opinii i mogą zostać udostępnione na wniosek podmiotów uprawnionych do tego, w przypadku zgłoszenia przez użytkownika działań niezgodnych z polskim prawem, w szczególności dotyczących czynów nieuczciwej konkurencji.