Pobierz e-book: "Zawód: Korepetytor - Kompendium wiedzy”. Kliknij tutaj!

Serwis ogłoszeniowy e-korepetycje.net

Ostatnie wpisy

Bądź profesjonalnym korepetytorem w nowym roku szkolnym

Skąd czerpać wiedzę na temat działań, o które powinniśmy zadbać? Właśnie po to wydaliśmy bezpłatny e-book pt.: „Zawód: Korepetytor”. Zamieściliśmy w nim wiele informacji, które z pewnością przydadzą się każdemu korepetytorowi. Już ponad 2000 pobrań i wiele pozytywnych opinii wskazuje na fakt, że taka publikacja była Wam potrzebna.

Czytaj dalej »

Rozmówki rosyjskie w podróży

Wybierasz się na urlop do Rosji? Chcesz znać kilka podstawowych zwrotów, które mogą Ci się przydać podczas tych podróży? To artykuł dla Ciebie. Zamieściliśmy w nim najważniejsze słówka i wyrażenia po rosyjsku, aby wycieczka była jak najprzyjemniejsza.

Czytaj dalej »
Marketing internetowy dla edukacji
Baza testów
Akcja pomagam nie szkodzę

STOP zwolnieniom z WF

Światowa organizacja wszczęła alarm, ponieważ średnia długość życia obecnego pokolenia dzieci może być krótsza niż długość życia ich rodziców. Według badań HBSC  z 2010 roku przeprowadzonych w Polsce wynika, że wśród grupy 11-latków zaledwie 25% ćwiczy minimum 60 minut dziennie. Przez ćwiczenia rozumiana jest każda forma ruchu. Co gorsze, już wśród starszej młodzieży, w wieku 17 lat, minimum aktywności fizycznej niezbędnej dla zdrowego trybu życia podejmuje zaledwie 10% uczniów. Z danych raportu UNICEF wynika, że blisko 20% dzieci w wieku 11-15 lat cierpi na nadwagę, a aż 80% obecnie otyłych nastolatków będzie zmagało się z tym problem również w życiu dorosłym.

Poniżej przedstawiamy wykres, na którym widać, jaki procent dzieci i młodzieży ćwiczy regularnie, minimum 60 minut dziennie, z uwzględnieniem lekcji WF.

raport otyłości

Brak regularnych ćwiczeń fizycznych powoduje zagrożenia w rozwoju fizycznym oraz pogłębiające się wady postawy. Szczególnie narażone są na nie dzieci w trakcie intensywnego okresu wzrostowego, który przypada na okres 6-7 i 12-16 lat. Brak podejmowania aktywności fizycznej przez dzieci wynika ze zwiększonej liczby zajęć dodatkowych związanych z nauką, ale również zastępowania codziennej zabawy z rówieśnikami przez siedzenie przed komputerem i telewizorem. To właśnie w Polsce występuje największy na świecie procent 11-latków, którzy wolny czas spędzają każdego dnia minimum w wymiarze 2 godzin dziennie przed ekranem komputera lub telewizora.

Akcja STOP zwolnieniom z WF

W związku z zatrważającymi statystykami otyłości wśród dzieci oraz zmniejszonej aktywności fizycznej, Ministerstwo Sportu i Turystyki w 2014 roku rozpoczęło akcję STOP zwolnieniom z WF. Kampania została przeprowadzona z udziałem karateczki Anny Lewandowskiej. W przygotowanych spotach reklamowych zachęca ona uczniów do uczestnictwa w zajęciach wychowania fizycznego. Wskazuje, że sport i korzystanie z lekcji WF to nie tylko ruch, ale możliwość nauczenia się dyscypliny, hartu ducha oraz dodatkowe korzyści procentujące w życiu dorosłym.

Oprócz nagrania spotów reklamowych został stworzony również cały kanał na YouTube oraz fanpage na Facebooku, na którym nie tylko Anna Lewandowska, ale inni sportowcy, zachęcają dzieci i młodzież do udziału w lekcjach WF. Wśród nich znalazł się między innymi Artur Siódmiak (piłkarz ręczny), Otylia Jędrzejczak (pływaczka), Iwona Niedźwiedź i Patrycja Kulwińska (piłkarki ręczne) oraz Krzysztof Lijewski (piłkarz ręczny) i Sebastian Mila.

Jak podkreśliła Iwona Kulwińska w jednej ze swoich wypowiedzi w ramach akcji „Większość osób (dzieci przp. redakcji) siedzi na ławkach, a tylko 2 czy 3 osoby udają, że się ruszają. Żyjemy dzisiaj w czasach cyfryzacji i komputeryzacji i bardzo ciężko odciągnąć dzieciaka, nawet nastolatka, od swojego komputera.”

Arutr Siódmiak, podczas prowadzonych cyklów „WF z mistrzem” podkreślał i tłumaczył dzieciom, że najważniejsze jest, aby trenować, ale mieć przy tym fajną zabawę. Otylia Jędrzejczyk podkreśla Coraz częściej jest to wina rodziców, a nie dzieci, którzy pozwalają nie chodzić im na te zajęcia. Ja jestem alergikiem i astmatykiem, a pomimo tego aktywność fizyczna jest podstawą mojego funkcjonowania. Siedzenie na ławce nie zmienia niczego…”

Niestety podczas prowadzonych kontroli i badań przez Najwyższą Izbę Kontroli, jako główny powód, dla którego uczniowie nie chcą ćwiczyć na WF jest zbyt mała atrakcyjność oferowanych zajęć. Dzieci i młodzież chciałaby uczestniczyć w zajęciach związanych z tańcem, aerobikiem, jazdą na łyżwach, biegami terenowymi czy pływaniem na basanie.

Jak wykazały badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Illinois, sprawność fizyczna zwiększa zdolności intelektualne, zwłaszcza w zakresie przedmiotów ścisłych. Udowodniono pozytywny wpływ ćwiczeń cardio na zmniejszenie się istoty szarej w mózgu. Pozbywanie się tej części mózgu i zbędnych połączeń nerwowych jest procesem naturalnym, jednak to dzięki wysiłkowi fizycznemu mózg szybciej redukuje zbędne połączenia i sprawnie „porządkuje” już przyswojone informacje.

Ministerstwo Sportu i Turystyki nie zakończyło swoich działań tylko na tym jednym projekcie. Akcja „STOP zwolnieniom z WF” była najbardziej nagłośnioną medialnie akcją. Jednak oprócz niej zostały zatwierdzone i wdrożone inne działania. Są to między innymi projekty:

  • Mały Mistrz – program skierowany na poprawę zajęć wychowania fizycznego w klasach I-III. Szczególny nacisk został położony na edukację nauczycieli wczesnoszkolnych, którzy w tym okresie prowadzą zajęcia WF w szkole z dziećmi i niejednokrotnie mają małe lub niewystarczające kompetencje do prowadzenia zajęć sportowych.
  • MultiSport – projekt zakłada wprowadzenie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych w wymiarze 1,5 godziny 3 razy w tygodniu. Wśród proponowanych zajęć znalazła się lekkoatletyka, sporty walki, sporty charakterystyczne dla danego regionu kraju, wynikające z lokalnych tradycji oraz wszelkie gry zespołowe.
  • Projekt powszechnej nauki pływania – Umiem Pływać – projekt skierowany również do klas I-III szkół podstawowych, a zapewniający możliwość nauki pływania w ramach lekcji wychowania fizycznego.

Zapisz się na listę, dzięki czemu otrzymasz:

Darmowy e-book: „Zawód: Korepetytor” – kompendium wiedzy każdego korepetytora,
a także dostęp do unikalnych treści i comiesięczne podsumowania.

  • Imię:
  • Email:

Zapisując się na listę akceptujesz politykę prywatności serwisu.