Rozwój zawodowy nauczyciela... w wakacje

rozwój nauczyciela

Współczesny nauczyciel uczy innych, ale też sam się edukuje i ciągle zdobywa nowe kompetencje, poszerza swoją wiedzę, a zarazem wzmacnia pozycję na rynku pracy. Rzeczywistość się zmienia, szkoła przechodzi reorganizację i dlatego ciała pedagogiczne muszą nadążać za tymi innowacjami i doskonalić swój warsztat. Tutaj bardzo ważna jest elastyczność, uczenie się przez całe życie, godzenie się na momenty zwrotne i przygotowanie do rozwiązywania problemów oraz poprawiania błędów.

Wakacje to czas, żeby zrobić coś interesującego, pozwiedzać, a także to chwila na edukację, którą czasem tak ciężko znaleźć podczas roku szkolnego. Można wykorzystać wolny czas na doszkalanie się i podnoszenie swoich kwalifikacji. Jakie drogi oferuje wam współczesna rzeczywistość? Poniżej znajdziecie kilka ciekawych pomysłów:

Internetowe kursy dla nauczycieli

Edukacja na odległość z wykorzystaniem technologii informacyjnej cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Istnieje wiele odmian tej metody kształcenia, różniących się np. rodzajami materiałów dydaktycznych, sposobami kontaktowania. Można się kształcić w pojedynkę, ale też i grupie. Zaletami tego sposobu zdobywania wiedzy jest na pewno oszczędność czasu, możliwość uczenia się w domu, dobór odpowiednich godzin i dni na naukę. Zostanie też paliwo w baku na robinsonady po świecie, bo nie trzeba dojeżdżać do placówek. Nie jest to dobra metoda kształcenia dla tych jednostek, które preferują kontakt twarzą w twarz z prowadzącym. Trzeba też wykazać się większą mobilizacją i logicznym myśleniem niż w przypadku kursów stacjonarnych, bo tutaj sam sobie człowiek organizuje warsztat pracy. A na jakie kursy można się zapisać w trybie on-line? Zaburzenia emocjonalne dzieci, terapia tańcem i ruchem, psychopedagogika kreatywności, wczesna aktywizacja języka... Baza ofert jest niebosiężna, zatem każdy znajdzie coś dla siebie.

Stacjonarne szkolenia i warsztaty dla pedagogów

Wcześniej skupiliśmy się na kształceniu przez Internet, a teraz zaproponujemy wam uczestnictwo w różnych zajęciach, organizowanych przez placówki na miejscu, w siedzibie. Tutaj trzeba już wziąć pod uwagę dojazd, miejsce spotkań, osobistą obecność. Kontakt z prowadzącymi jest bezpośredni, co niektórym bardzo odpowiada. Szkolenia mogą mieć różną długość, mogą się dzielić na cykle, stopnie zaawansowania itp. Bardzo popularne są kursy kwalifikacyjne, dające podobnie jak studia podyplomowe, dodatkowe uprawnienia, np. doradcy zawodowego, instruktora. Wszystkie te warianty uzależnione są od organizatorów. Znajdzie się kurs za 100 zł, ale też i za wiele większe sumy. Każdy nauczyciel z łatwością dotrze do tych, które najbardziej mu odpowiadają, bo można w nich wybierać i przebierać.

Czytanie, słuchanie, oglądanie

Nie trzeba uczestniczyć w zorganizowanych formach studiowania, żeby poszerzać swoją wiedzę. Każdy nauczyciel może zagłębiać się w tajniki nauki poprzez samodzielne wyszukiwanie prasy, książek, nagrań, które zawierają informacje na dany temat. Gdzie można znaleźć takie bogactwa? Chociażby w bibliotece, na półce u kolegi, w Internecie. Jedną z takich pomocy jest też nasz e-book: 32 sposoby na udaną lekcję, którego można pobrać za darmo. Także może zamiast romansu do poduszki, jakaś rozprawa naukowa o genetyce albo poradnik o rozwijaniu kreatywności u młodzieży?

Kształcące podróże

Podróżowanie jest doskonałą okazją na studiowanie i połączenie przyjemnego z pożytecznym. Wyprawa po muzeach może stać się wykładem o historii, a eskapada po górskich stokach okazją do zagłębiania się w tajniki fauny i flory. Wyprawa do obcych krajów to sposobność na szlifowanie języka, poznawanie obcych kultur, religii, obyczajów. To także lekcja przetrwania i kurs umiejętności interpersonalnych. Czasem trzeba wykorzystać mowę ciała, pomachać rękoma, połączyć słowa z różnych języków, aby się dogadać, czyli jednocześnie zaliczyć kurs języka migowego. Pamiętajcie - podróże kształcą!

Publikacje

W wakacje można się poświęcić nieco innej pracy, niż nauczanie i wychowywanie uczniów - można zacząć tworzyć, dzielić się swoimi pomysłami i wiedzą. Można wyjść poza obszar szkoły i publikować swoje przemyślenia, wyniki badań w czasopismach, materiałach pokonferencyjnych. Można nawiązać kontakt z osobami i placówkami tworzącymi podręczniki, zeszyty ćwiczeń, czy inne materiały dydaktyczne i tam rozwinąć swoje skrzydła. Nauczyciele mają możliwość dzielenia się swoimi doświadczeniami na forach internetowych, w lokalnej prasie opisując tam swoje osiągnięcia, sukcesy szkoły. To też jest forma nauki i doskonalenia się.

Wakacje to czas na odpoczynek, zregenerowanie sił po ciężkim roku szkolnym. Na pewno podczas tego relaksu każdy nauczyciel znajdzie trochę czasu na dokształcanie się i szlifowanie swojego talentu. Jeśli tylko macie pęd do poszerzania wiedzy, energię do działania, to uczcie się ustawicznie i poszerzajcie horyzonty myślowe.

O autorze

avatar

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Awans zawodowy nauczyciela

Ciała pedagogiczne mogą piąć się po szczeblach kariery i zmieniać stanowiska pracy na lepiej płatne i bardziej prestiżowe. Wszystkie uregulowania dotyczące tego zagadnienia są zapisane w Karcie Nauczyciela. A jak wyglądają poszczególne etapy?

Edukacja domowa - pozaszkolny system nauczania cz.3

Dzisiaj przedstawiamy trzecią i zarazem ostatnią część cyklu materiałów dotyczących edukacji domowe. Dowiecie się między innymi, jaki wpływ na ucznia ma ocenianie oraz poznacie największe mity na temat systemu edukacji domowej.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023