Jak się przygotować do matury poprawkowej?

Nie dla wszystkich wakacje to czas wypoczynku. Maturzyści, którzy nie uzyskali pozytywnego wyniku na maturze przygotowują się do egzaminu poprawkowego. Jak efektywnie podejść do nauki, aby nad książkami nie spędzać całego dnia i jednocześnie perfekcyjnie opanować materiał?

Przygotowania do poprawkiW bieżącym roku matury z jednego przedmiotu obowiązkowego nie zdało 19% absolwentów szkół średnich i to oni są uprawnieni do przystąpienia do egzaminu poprawkowego, który organizowany jest w sierpniu. Jeżeli należysz do grona tych osób, to powinieneś wiedzieć, że przygotowanie się do poprawki z matury nie musi być wyzwaniem ponad Twoje siły. Odpowiednie nastawienie psychiczne i dobra organizacja pracy to podstawa, która umożliwia gruntowne przyswojenie niezbędnej wiedzy. Chcesz zdać? Zapoznaj się z opracowanymi przez nas wskazówkami, które pomogą w opanowaniu materiału.

Zorganizuj miejsce pracy

Gdzie najczęściej siadasz do nauki? Lubisz rozłożyć materiały na biurku czy zdecydowanie łatwiej przyswajasz sobie wiedzę leżąc na łóżku? Niezależnie od miejsca zadbaj o to, abyś miał pod ręką wszelkie niezbędne materiały. Dzięki temu nie będziesz musiał odrywać się od nauki. Pamiętaj też o tym, aby inni domownicy nie przeszkadzali Ci w pracy nad przyswajaniem wiedzy. Wyłącz telewizor, komputer czy telefon. Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, jak wiele czasu poświęcasz każdego dnia na odrywanie się od tego, co powinieneś robić, chociażby zaglądając na FaceBooka. Skupiony nie tylko więcej zapamiętasz, ale również szybciej poradzisz sobie z opanowaniem danej partii materiału.

Wyznacz godziny

Czy wiesz, że poranne uczenie się jest bardziej efektywne niż nocne siedzenie z nosem w książkach? Zamiast zaczynać naukę późnym wieczorem, postaw na wczesne godziny dnia. Jeżeli zadbasz przy tym o nocny odpoczynek, to zauważysz znaczącą różnicę. Zaczynając wcześniej, szybciej skończysz i tym samym będziesz miał pozostałą część dnia wyłącznie dla siebie, zamiast cały czas myśleć o tym, co czeka Cię wieczorem. Pamiętaj przy tym o solidnym śniadaniu, które dostarczy energii i przygotuje umysł na przyswojenie regułek czy rozbudowanych definicji.

Podziel materiał

Dobra organizacja zaczyna się od racjonalnego podzielania materiału, który musisz opanować. Jeżeli tego nie zrobisz, trudno będzie oczekiwać dobrych efektów - prawdopodobnie nie będziesz potrafił się zmotywować do codziennego siadania do książek. Zamiast obawiać się, że nie zdążysz ze wszystkim, sprawdź, ile jest materiału i podziel go na dni, które dzielą Cię od egzaminu. Rzetelne zapoznawanie się z poszczególnymi rozdziałami książek pozwoli nie tylko na naukę pozbawioną stresu, ale również na zaoszczędzenia czasu, który możesz wykorzystać na powtórzenie już przerobionego materiału. Pamiętaj również, że nie musisz znać odpowiedzi na dosłownie każde pytanie dotyczące danego zakresu wiedzy. Częstym problemem powiązanym z brakiem wiedzy we własne siły jest zbyt ambitne podejście do tematu nauki i założenie z góry, że wszystkiego i tak się nie nauczysz. Dlatego po prostu przerabiaj po kolei poszczególne tematy, na koniec nauki w danym dniu spisz sobie, co jeszcze powinieneś powtórzyć, ale następnego dnia przejdź dalej. Do tego, z czym nie radzisz sobie jeszcze najlepiej, wróć w ostatnich dniach przed egzaminem.

Nie zapomnij o testach

Wiedza to nie wszystko. Nawet dokładne zapoznanie się i opanowanie wyznaczonej partii materiału może nie wystarczyć. Musisz nauczyć się wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyczny sposób. Sięgnij po przykładowe testy, ucz się na swoich błędach. Im więcej zadań czy zestawów maturalnych rozwiążesz, tym większa szansa, że na egzaminie poprawkowym nie będziesz zastanawiał się, jaki następny krok powinieneś wykonać. Pamiętaj, to praktyka czyni mistrza!

Zmień nastawienie

Jesteś zmęczony i znudzony powtarzaniem tego samego? Wykorzystaj badania naukowców, według których zapamiętujemy do 10% tego, co słyszymy lub o czym czytamy i nawet do 90% tego, co stosujemy w praktyce. Poza rozwiązywaniem zestawów maturalnych, rozważ zapisanie się na korepetycje lub specjalny kurs. Nauka w grupie przychodzi łatwiej, zaś mobilizacja jest większa. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest zwiększona motywacja.

Pamiętaj o przerwach

Nauka do poprawki nie oznacza, że cały dzień masz się wyłącznie uczyć. Zachowanie równowagi pomiędzy przyswajaniem wiedzy a wypoczynkiem jest bardzo ważne. Przede wszystkim pamiętaj o przerwach. Po każdej godzinie wytężonego myślenia możesz być zmęczony. Właśnie wtedy przyda się krótka przerwa. Przez 5 lub 10 minut staraj się odprężyć. Po skończonej nauce warto wybrać się na spacer lub spotkanie z przyjaciółmi. W ten sposób zrelaksujesz się i łatwiej będziesz mógł poradzić sobie ze stresem.

Do egzaminu poprawkowego pozostało jeszcze sporo czasu. Wykorzystaj ten czas efektywnie, by zadania maturalne Cię nie zaskoczyły.

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Język włoski - zwroty na maturę pisemną

Na maturze włoski jest najmniej popularnym z języków nowożytnych - w ubiegłym roku wybrało go niecałe 800 osób w całym kraju.

Pies w pracy - wady i zalety. Rozprawka z języka angielskiego

Przedstawiamy kolejny materiał, który zawiera wskazówki, w jaki sposób należy poprawnie konstruować rozprawkę z języka angielskiego.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023