Nauczanie dorosłych

Nauczanie języka obcego zawsze powinno być dostosowane do wieku uczniów. Wydawać by się mogło, że nauczanie dorosłych nie powinno nastręczać żadnych problemów, gdyż nie potrzebują oni dodatkowej motywacji czy atrakcji. Nic bardziej mylnego. Nauczanie dorosłych wymaga bardziej skomplikowanych metod niż nauczanie dzieci a przede wszystkim dobrego przygotowania nauczyciela.

PIOSENKI

 

Używanie muzyki przy nauce sprawdza się nie tylko w przypadku dzieci. Ucząc dorosłych z powodzeniem możemy wykorzystać najnowsze hity z list przebojów bądź też stare klasyki z lat 60 czy 70 takich zespołów jak The Beatles czy The Rolling Stones. Popularnym zadaniem jest wymazanie kilku słów z tekstu wręczanego uczniom i proszenie ich o uzupełnienie po przesłuchaniu piosenki. Ważne jest by odpowiednio wybierać te słowa – nie mogą być one zupełnie nieznane, ale nie powinny też być to podstawowe słówka typu have czy make. Warto połączyć takie zadanie z aktualnie przerabianą tematyką zajęć. Piosenki mogą też być z powodzeniem wykorzystywane przy nauce czasów gramatycznych, idiomów czy struktur leksykalnych. Do nauki Present Perfect możemy wykorzystać piosenkę zespołu U2 – „I still haven't found what I'm looking for”, a do ćwiczeń nad Past Simple popularną „I will survive” w wykonaniu Glorii Gaynor. Pomysły na inne wykorzystanie piosenek przy nauce gramatyki znajdziemy na stronie http://www.musicalenglishlessons.org/index-ex.htm.

 

FILMY

 

W czasie zajęć językowych lektorzy często sięgają po filmy. Oglądanie ich stanowi doskonałe ćwiczenie dla dorosłych uczniów w każdej grupie zaawansowania pod warunkiem odpowiedniego przygotowania zadań do filmu. Wybierając film czy serial warto sięgnąć po znane klasyki typu The Silence of the Lambs (Milczenie Owiec) czy Catch me if you can (Złap mnie jeśli potrafisz), tak by uczniowie orientowali się w tematyce filmu i mogli się skupić na konkretnym fragmencie. Dla uczniów średnio zaawansowanych możemy włączyć angielskie napisy, które pomogą im w zrozumieniu dialogów. Przy wybieraniu odpowiedniego fragmentu (najczęściej 10-15 minutowego) warto skupić się na jednym wątku filmu – w przypadku Milczenia Owiec może to być wizyta bohaterki w więzieniu, gdzie przebywa Hannibal Lecter, a w przypadku Złap mnie jeśli potrafisz wątek, w którym bohater udaje, że jest nauczycielem w szkole. Zadaniem uczniów może być odpowiedź na poszczególne pytania, bądź też wyłapanie w dialogach konkretnych słów czy zwrotów. Należy przy tym pamiętać, by uczniowie zapoznali się z zadaniami przed obejrzeniem filmu, tak by w trakcie projekcji wiedzieli na czym maja skupić swoją uwagę. Warto także skorzystać ze strony internetowej telewizji BBC, gdzie codziennie dodawane są krótkie reportaże z aktualności ze świata. Z kolei dla uczniów mniej zaawansowanych na stronie British Council dostępna jest interesująca seria filmików Word On The Street na poziomie B1/B2.

 

ULOTKI

 

Pamiętajmy, iż nauka języka musi być przede wszystkim praktyczna, gdyż nasi uczniowie z pewnością będą chcieli wykorzystać nabyte umiejętności językowe w życiu codziennym, pracy czy na wakacjach. Dlatego staram się zawsze dostarczać im jak najwięcej materiałów angielskich przywiezionych z zagranicy. Będąc na wakacjach możemy pozbierać wszystkie ulotki z muzeów, środków transportu czy atrakcji turystycznych i przygotować na ich podstawie zadania. Korzystając z ulotek możemy prosić uczniów, by znaleźli w nich konkretne informacje, bądź też ćwiczyć nowe słownictwo. Uczniowie dużo chętniej pracują, gdy mają do dyspozycji prawdziwe materiały, z którymi mogliby się spotkać będąc za granicą, niż nawet podobne, ale umieszczone w podręczniku. Prowadząc zajęcia z zaawansowanymi uczniami możemy sięgnąć także po artykuły z brytyjskich gazet.

 

DEBATY

 

Nauka mówienia jest podstawową umiejętnością nabywaną w trakcie edukacji językowej. Każdą lekcje więc warto więc rozpocząć od krótkich rozmów. Ciekawym pomysłem na uatrakcyjnienie zajęć może być przeprowadzenie debat. Dzieląc uczniów na dwie grupy, które wzajemnie będą przekonywać się do swojej racji, możemy stymulować ciekawą dyskusję. Ważne jest by temat debaty był ciekawy, najlepiej nieco kontrowersyjny, wzbudzający emocje. Sprawi to, iż nawet słabsi uczniowie będą zabierać głos, chcąc przedstawić swoje zdanie.

 

ZABAWA

 

Nawet dorośli lubią czasem zabawy. Oprócz popularnych kalamburów, możemy zagrać z nimi w 20 pytań. W przypadku niewielkiej grupy uczniów, każdy może wymyślić jakąś osobę lub postać i przykleić karteczkę z jej nazwiskiem na czole osoby obok (np. Angelina Jolie). Zadaniem każdego ucznia jest zadawanie pytań ogólnych (takich, w których odpowiedzią jest tak lub nie), w celu odgadnięcia kim jest. Mając przed sobą dużą grupę uczniów, można prosić ich o pracę w parach, tak by zgadywali (zadając pytania) jaką rzecz/postać druga osoba ma na myśli. Pytania w obu wersjach zabawy mogą zaczynać się od najprostszych typu Am I a woman? Po bardziej złożone np. Have I ever got married? Zabawa taka ma przede wszystkim na celu usprawnienie umiejętności zadawania pytań, gdyż jest to pięta Achillesowa wielu uczniów. Wynika to głównie z faktu, iż to zazwyczaj nauczyciele zadają pytania oczekując od uczniów odpowiedzi, zaniedbując tym samym nauczanie struktur pytających.

 

 

Pomysłów na nauczanie dorosłych może być wiele i każdy nauczyciel prędzej czy później wypracuje swoje własne metody, które z powodzeniem będzie stosował w grupach dorosłych. Najistotniejszą kwestią jest to, by metody te rozwijały nie tylko akademickie umiejętności, przydatne przy zdawaniu egzaminów, ale przede wszystkim żywy język, co pozwoli naszym uczniom poczuć, iż są w stanie prowadzić swobodne konwersacje w języku angielskim.

 

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Egzaminy Goethe-Institut - opisy i ceny

Niekiedy znajomość języka musi być udokumentowana, np. w trakcie starań o przyjęcie na studia zagraniczne lub do pracy. W przypadku języka niemieckiego niewątpliwie największą rangę wśród takich zaświadczeń mają certyfikaty językowe.

Czym grozi zarabianie bez zakładania firmy?

Każda osoba prowadząca działalność zarobkową w sposób ciągły i zorganizowany, w świetle polskich przepisów prawa, zobligowana jest do zarejestrowania działalności gospodarczej.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023