Mikołajki w szkole

Mikołajki to czas obdarowywania prezentami małych i dużych przez Świętego Mikołaja ;) W niektórych regionach Polski jest on nazywany również Gwiazdorem lub Dziadkiem Mrozem. Mikołajki bardzo często obchodzone są również w szkołach i przedszkolach.

Jak najczęściej wygląda 6 grudnia w szkole?

  • Wspólne wyjście klasowe do kina – to chyba najpopularniejsza forma obchodzenia tego dnia. W szkole nie ma zajęć, a dzieciaki wraz z nauczycielem relaksują się na filmie (o ile można powiedzieć, że nauczyciel wtedy odpoczywa). Bilety kupowane są z pieniędzy klasowych lub każde z dzieci wpłaca odpowiednią kwotę do nauczyciela. Alternatywa kina może być teatr, muzeum, czy teatrzyk lalek.

 

  • Świąteczne warsztaty – w niektórych miastach, specjalnie dla szkół, organizowane są różnego rodzaju warsztaty związane ze Świętami Bożego  Narodzenia. Wśród takiej oferty można znaleźć  pokazy robienia potraw wigilijnych i pieczenia pierniczków. Podczas spotkania uczniowie mogą samodzielnie przygotować np. ciasto na pierniczki, upiec je i zabrać do domu. Inną formą zajęć jest robienie ozdób choinkowych. Od skomplikowanych form tworzenia bombek chociażby ze słomy, po proste łańcuchy z pasków kolorowego papieru.

 

  • Prezenty na godzinie wychowawczej – kolejny, po wyjściu do kina, najpopularniejszy sposób spędzania Mikołajek. W starszych klasach zazwyczaj uczniowie losują karteczki z imieniem koleżanki lub kolegi i samodzielnie kupują mu prezent. Z reguły są to prezenty symboliczne, do kwoty około 20 zł. W młodszych klasach prezenty dla dzieci kupowane są przez rodziców, a każdy uczeń otrzymuje taki sam upominek.

 

  • Lodowisko, kulig i inne zimowe szaleństwa – ta forma niestety uzależniona jest od panujących warunków atmosferycznych. Jeżeli zima nadejdzie szybko, temperatura spadnie przynajmniej do 0 stopni, to jest szansa, że zostaną otwarte miejskie lodowiska. Zdarzało się również, że na 6 grudnia leżały już zaspy śniegu – wtedy kulig czy wojna na śnieżki jest jak najbardziej do zrealizowania.

 

  • Kalendarz adwentowy – kalendarz własnoręcznie wykonany przez rodzica lub kilkoro rodziców w tajemnicy przed dziećmi. Na sznurku rozwieszanych jest tyle kopert, ile jest dzieci w klasie. W każdej kopercie znajdują się 2 sztuki słodyczy (może to być cukierek, wafelek, lizak). Codziennie, aż do świąt, nauczyciel losuje numerki i daje dzieciom wskazaną kopertę. Dziecko może wziąć jeden słodycz i go zjeść. Aby otrzymać drugi musi wykonać zadanie znajdujące się na kartce. Przykładowym wyzwaniem może być własnoręczne wykonanie kartki świątecznej lub ozdoby choinkowej. W momencie, gdy wykona zadanie, może dostać drugi słodki prezent.

 

  • Książeczka dobrych  myśli – do wykonania tego prezentu należy przystąpić nieco wcześniej. Należy przygotować mini pamiętniki z kolorowych kartek szczepionych np. wstążką lub sznurkiem. Książeczka powinna zawierać tyle kartek ile jest dzieci w klasie. Pierwsza strona to strona tytułowa z imieniem dziecka. Na kolejnych każdy z uczniów wpisuje za co danego chłopca czy dziewczynkę lubi, podziwia, szanuje. Na koniec każde z dzieci otrzymuje zapakowaną książeczkę wraz z małym słodkim dodatkiem. To świetny sposób, aby dzieci zobaczyły, jak widzą ich inni. To również dobry sposób na dowartościowanie chociażby nieśmiałych jednostek.

Autor: Magdalena Florczyk - zawodowo specjalista od Social Media i kontaktów z klientem w firmie Wake App. Z wykształcenia ekonomista i niedoszły technolog żywności. Prywatnie, mama 9-latka, zafascynowana psychologią marketingu oraz zgłębiająca techniki efektywnego uczenia się, szczególnie potrzebne w nauce z dziećmi.

O autorze

avatar
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczyciela

Zwolnienie z pracy, czyli automatycznie pozbawienie środków do życia, nagana z ostrzeżeniem, utrata posady z jednoczesnym brakiem możliwości zatrudnienia w zawodzie nauczycielskim przez okres 3 lat - to kary jakie może otrzymać nauczyciel. A za co?

6 wskazówek, jak zaplanować pracę z uczniem

Jesteś dobrym korepetytorem. Skutecznie wypromowałeś swoją działalność, a uczniów stale przybywa. Ale uwaga! Gdy ich liczba drastycznie wzrośnie, możesz zacząć doświadczać problemów z organizacją lekcji. Zaczynają Ci się mylić twarze uczniów i nie pamiętasz już, z którym omawiasz jaką partię materiału? Zobacz, jak tego uniknąć.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023