Jakie studia po liceum?

Jakie studia po liceum?

W życiu każdego licealisty przychodzi czas, kiedy w głowie pojawia się natłok pytań. Jakie studia wybrać? Gdzie się dalej uczyć, by w przyszłości znaleźć pracę dającą nie tylko godziwą płacę, ale przede wszystkim satysfakcję? Chociaż żadne studia nie są w stanie zagwarantować, że znajdziesz posadę, niemniej jednak istnieją pewne kierunki, które zwiększają Twoje szanse.

O tym, jakie studia wybierzesz, musisz zacząć myśleć już na początku swojej licealnej drogi. Na tym etapie kształcenia wybierasz bowiem profil edukacji, którą podejmujesz. Zwykle do wyboru są trzy popularne kierunki kształcenia:

  • profil humanistyczny,
  • profil matematyczno-fizyczny,
  • profil biologiczno-chemiczny.

Już wtedy mniej więcej wiadomo, co w przyszłości uczeń zamierza robić. Nie zdecyduje się na klasę humanistyczną, jeśli od zawsze marzył o byciu lekarzem oraz nie wybierze profilu biologiczno-chemicznego, jeśli chce zostać informatykiem. Tak więc już na początku edukacji w liceum, każdy z uczniów ma mniej więcej sprecyzowaną wizję swojej przyszłości.

Studia zgodne z zainteresowaniami

Nie ma nic gorszego jak studiowanie kierunku, który nijak się ma do zainteresowań ucznia. W takiej sytuacji czeka Cię zmuszanie do nauki, które nie zawsze kończy się sukcesem. Trudno będzie Ci przyswajać wiedzę, z trudem wysiedzisz na wykładach i będziesz opuszczał zajęcia i wykłady. W efekcie mogą pojawić się trudności z zaliczeniem kolokwiów, a potem zdania egzaminów podczas sesji. W miarę jak niechęć do edukacji będzie narastać, Twoje szanse na ukończenie studiów będą się zmniejszać.

To właśnie dlatego studenci, którzy dany kierunek studiów wybrali przede wszystkim z rozsądku, bardzo często rezygnują po pierwszym semestrze albo nawet jeszcze w trakcie jego trwania. Nie są w stanie wytrzymać presji oraz tego, że przyswajana wiedza nie jest zgodna z ich zainteresowaniami.

Studia zwiększające szansę na znalezienie pracy

Koniec edukacji na szczeblu wyższym wcale nie oznacza znalezienia dobrze płatnego zatrudnienia. Szczególnie, jeśli student ukończył popularny kierunek, np. socjologię, politologię czy zarządzanie i marketing. Wówczas konkurencja jest większa, a więc i rośnie liczba kandydatów ubiegających się o jedno stanowisko pracy.

Jeśli decydujesz się na podjęcie studiów, myśl długofalowo. Zastanów się, które kierunki za te 3-5 lat zwiększą Twoje szanse na zatrudnienie. Przeanalizuj to, jak może zmieniać się zapotrzebowanie na zawody na przestrzeni kilku lat twojej edukacji.

I pamiętaj, by jednocześnie wybrać taki kierunek studiów, który jest zgodny z Twoimi zainteresowaniami. Nie ma bowiem nic gorszego jak praca nie dająca satysfakcji.

Studia dostępne w Twoim mieście

Chociaż renomowane uczelnie rozsiane są po całej Polsce, nie wszyscy mogą pozwolić sobie na naukę poza miejscem zamieszkania. Koszty utrzymania studenta w obcym mieście to spory wydatek, dlatego w wielu przypadkach wybór uczelni będzie ograniczał się do tych dostępnych w miejscu zamieszkania. To zaś daje dość uszczuplone możliwości, jeśli chodzi o kierunek edukacji.

Nie oznacza to jednak, że uczeń nie znajdzie odpowiedniego kierunku dla siebie. Żeby studiować wymarzony kierunek i znaleźć dobrze płatną pracę, wcale nie trzeba wybierać uczelni w innym mieście. Wszystko zależy od tego, co mają do zaoferowania szkoły wyższe zlokalizowane w twoim miejscu zamieszkania

Studia stacjonarne czy niestacjonarne?

Kontynuując naukę na wyższym szczeblu, do dyspozycji masz dwa warianty:

Tylko od Ciebie zależy, na którą opcję się zdecydujesz. Pamiętaj jednak, że studia niestacjonarne są studiami odpłatnymi – nawet, jeśli zdecydujesz się na uczelnię państwową. To jednak dobre rozwiązanie (a czasami i jedyne) dla osób, które znalazły pracę lub studiują dziennie już jeden z kierunków.

Co studiować?

Poniżej prezentujemy ranking najpopularniejszych kierunków studiów w 2014 roku opublikowany przez Perspektywy, który może pomóc w podjęciu decyzji.

Ranking kierunków studiów

Możesz także wziąć pod uwagę to, w jakim zawodzie będzie czekać na Ciebie praca. Szacuje się, że w ciągu najbliższych lat zapotrzebowanie obejmie m.in.:

  • studia stacjonarne (dzienne);
  • studia niestacjonarne (zaoczne).
    • specjalistów z branży IT (programistów, webmasterów, grafików komputerowych),
    • handlowców,
    • osób z branży budowlanej (inżynierów budowy, architektów, urbanistów),
    • opiekunów medycznych,
    • lekarzy (głównie geriatrów z uwagi na starzejące się społeczeństwo).

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Edukacja domowa - pozaszkolny system nauczania cz.3

Dzisiaj przedstawiamy trzecią i zarazem ostatnią część cyklu materiałów dotyczących edukacji domowe. Dowiecie się między innymi, jaki wpływ na ucznia ma ocenianie oraz poznacie największe mity na temat systemu edukacji domowej.

Edukacja domowa krok po kroku - formalności do spełnienia

Edukacja domowa - pisaliśmy o niej niejednokrotnie na naszych łamach. Wracamy do tematu ponownie, ponieważ w czasach pandemii wielu rodziców na nowo zaczyna się zastanawiać nad tym systemem edukacji. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie formalności trzeba spełnić, aby móc przejść na pozaszkolny system nauczania.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2023