Facebook, czyli jak założyć fanpage dla szkoły

Facebook, czyli jak założyć fanpage dla Twojej szkoły, firmy. To czwarta  już  część  z cyklu „Marketing internetowy dla branży edukacyjnej”, który publikujemy na naszym blogu.

Jeszcze kilka lat temu padało pytanie „Czy warto zakładać fanpage?”. Teraz słowo „czy” zastąpiło pytanie „Jak prowadzić swój fanpage, żeby dotrzeć do właściwej grupy odbiorców?”. Ale wszystko po kolei i od początku.

1. Założenie fanpage’a na Facebooku

Pierwszy krok, czyli dodanie naszej firmy na Facebooka.  Jeżeli posiadasz już swoje konto prywatne i chcesz założyć konto dla swojej firmy, wybierz z Menu opcję „Utwórz stronę” lub przejdź bezpośrednio tu (https://www.facebook.com/pages/create.php)

Zostaniesz przeniesiony do strony, gdzie musisz nadać stronie nazwę oraz przypisać kategorię. Pamiętaj również, aby zapoznać się z Regulaminem Facebooka.

Najważniejszą rzeczą do uzupełnienia jest kategoria oraz wymyślenie unikatowej nazwy. Dobór odpowiedniej kategorii to przede wszystkim możliwość zakwalifikowania Twojej działalności do odpowiedniej branży. Dodatkowo ułatwi to późniejsze wyszukanie Twojej strony firmowej na Facebooku.  Przemyśl także unikalną nazwę użytkownika. Najczęściej nazwę fanpage’a tworzy się z samej nazwy firmy lub adresu strony www (jeżeli taką posiadasz).

W tych kilku prostych krokach powstał ogólny zarys Twojego nowego fanpage’a. Postaraj się uzupełnić go o pozostałe informacje, jak krótki opis swojej działalności, dodanie adresu strony www oraz zdjęcia tzw. coverphoto.  Wszystkie te elementy sprawią, że Twój profil będzie przyciągał do siebie użytkowników, a dodatkowo stanie się profesjonalny i wiarygodny.

2. Opracowanie strategii komunikacji

Ten krok powinieneś wykonać na samym początku. Jeżeli jednak jeszcze tego nie zrobiłeś, to jest na to najwyższy czas.

Siądź z kartką i odpowiedz na kilka podstawowych pytań:

  • Kto znalazł się w Twojej grupie docelowej? Do kogo skierowana jest oferta Twojej firmy?
  • Jak często chcesz publikować posty?
  • Jakie tematy będziesz poruszać ? O czym chcesz pisać?
  • Styl komunikacji – jakim językiem chcesz pisać do swoich fanów (formalnym czy w luźniejszej formie)?
  • Czy będziesz publikować tu tylko treści własne, czy również udostępniać artykuły czy wpisy z innych stron?
  • Czy i jak często chcesz organizować konkursy, zabawy, akcje, dzięki którym możesz promować swoją markę, produkty lub pozyskać nowych fanów?

Odpowiedzi na powyższe pytania pozwolą Ci na przygotowanie sobie szkieletu strategii, na podstawie którego możesz rozpocząć publikowanie postów na swoim wallu (tablicy). Do strategii wrócimy jeszcze pod koniec tego wpisu.

3. Publikacja postów.

Wiesz już co chcesz publikować i dla kogo. Zobaczmy w takim razie, co można publikować na Facebooku.

  • Statusy – czyli standardowy post, którego treść wpisujesz w ramkę (przykład poniżej)

Do treści posta możesz dodać również link do zewnętrznej strony www. Wklej go do treści, a Facebook pobierze zawartość strony, do której wkleiłeś link.

facebook6

Może się zdarzyć, że automatycznie nie zostanie pobrane żadne zdjęcie. Wiadomo zaś, że posty zawierające grafikę znacznie lepiej przykuwają uwagę odbiorców, niż posty z samą treścią. Jeżeli grafika nie zostanie automatycznie pobrana, po kliknięciu w symbol „+” pod ramką możesz w łatwy sposób dodać dowolne zdjęcie.

  • Zdjęcia/filmy – zdjęcia możesz wrzucać pojedynczo lub tworzyć z nich galerię zdjęć. Wszystko zależy od tego, ile zdjęć jednocześnie chcesz opublikować. Jeżeli są one powiązane tematycznie warto zebrać je do jednej galerii

4. Promowanie postów

Ciekawe materiały, teksty, zdjęcia, warto dodatkowo promować.

facebook7

W tym celu musisz skonfigurować swoje konto reklamowe. Przede wszystkim należy podpiąć kartę kredytową i podać dane firmy, jeżeli chcesz otrzymać fakturę. Dostępna jest również opcja płacenia za promowanie postów za pośrednictwem PayPal lub przelewem internetowym.

facebook9

Dzięki opcji targetowania reklamy możesz dość precyzyjnie określić komu pokazywany będzie Twój post sponsorowany. Odbiorców możesz zdefiniować według następujących kryteriów:

  • Lokalizacja
  • Wiek
  • Płeć
  • Zainteresowania

facebook10

Istnieje także opcja wgrania własnej bazy adresów mailowych jako odbiorców reklamy. Pamiętaj jednak, że podane przez Ciebie w pliku adresy mailowe muszą być tymi samymi adresami, którymi posługują się użytkownicy Facebooka do logowania się do konta.

5. Strategia prowadzenia fanpage’a w kilku żołnierskich słowach

Na ten temat powstało wiele publikacji i artykułów. Dlatego pozwólcie, że w tym temacie nie będziemy się szeroko rozpisywać. Postaramy się jednak podpowiedzieć parę istotnych rzeczy, które powinny ułatwić Wam komunikację z klientem oraz wzbudzić jego zainteresowanie.

  • Kotki, rybki i inne zwierzątka – chociaż urocze i słodkie, postaraj się nie zamieszczać ich zdjęć na swoim profilu firmowym. Mogą wzbudzić zainteresowanie, pojawią się lajki. Zastanów się jednak, czy taki obraz firmy chcesz pokazać swojemu potencjalnemu klientowi.
  • Dziel się swoją wiedzą. Jeżeli prowadzisz np. szkołę językową, udostępnij swoim fanom trochę materiałów do nauki. Sprawi to, że użytkownicy będą do Ciebie wracali po kolejne dawki informacji.
  • Pokaż jak pracujesz. Jeżeli masz taką możliwość, nagraj ciekawe fragmenty prowadzonych u Ciebie lekcji. Pokaż jakie metody wykorzystujesz, z jakich książek korzystasz. Filmiki video odznaczają się najwyższą konwersją i wzbudzają największe zainteresowanie. Dzięki temu przestaniesz też być całkiem anonimowy.
  • Twórz własny content. Udostępnianie postów czy obrazków z innych stron jest jak najbardziej poprawne. Szczególnie, jeżeli natrafisz na ciekawy materiał, który może zainteresować Twojego odbiorcę. Pamiętaj jednak, że przede wszystkim fanpage ma stanowić promocję Ciebie i Twojej marki.
  • Publikuj w miarę regularnie. Prowadzenie fanpage’a wymaga systematyczności. Unikaj wrzucania kilku, kilkunastu postów jednego dnia, gdy przez kolejne tygodnie nic się nie pojawi. Pamiętaj również o tzw. kanibalizacji zasięgu. Jeżeli w krótkim odstępie czasu będziesz zamieszczać posty skierowane do tej samej grupy odbiorców, to część z nich będzie miała bardzo ograniczony zasięg dotarcia.

Profesjonalne prowadzenie fanpage’a wcale nie jest prostą sprawą. Nie zakładaj jednak, że temu nie podołasz. Staraj się być sobą, nie oszukiwać, nie pokazywać swojej firmy takiej, jaką nie jest. W kontaktach postaw na szczerość i otwartość. Po drugiej stronie komputera też siedzi człowiek.


Autor: Magdalena Florczyk - Social Media Manager w serwisie e-korepetycje.net

Zobacz inne wpisy z serii "Marketing internetowy dla Edukacji":

Kampanie Google AdWords dla edukacji

Kampanie bannerowe dla branży edukacyjnej

5 zasad skutecznej kampanii bannerowej na e-korepetycje.net

E-mail marketing dla Edukacji

Pozycjonowanie stron szkół językowych w Google

O autorze

avatar
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Trzy sposoby na to, by dotrzeć do wielu potencjalnych uczniów

Pamiętaj, że ludzie nie kupują tego, co robisz, a to, dlaczego to robisz. Trzeba naprawdę otworzyć się na daną osobę i być z nią szczerym, podzielić się swoją historią, opisując też drogę, którą przebyłeś, żeby być tutaj, gdzie jesteś.

Co zaproponować uczniom na nowy rok szkolny?

Chociaż mamy wakacje w pełni, Ty jako korepetytor doskonale wiesz, że kilka kolejnych tygodni upłynie bardzo szybko, a wrzesień zbliża się wielkimi krokami. A skoro tak, już teraz warto pomyśleć o kolejnym roku szkolnym. Twoja konkurencja na pewno nie śpi. Dlatego musisz znaleźć sposób, aby wyróżnić się na tle innych. Wbrew pozorom obniżanie cen za lekcje nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zobacz, co zaproponować uczniom, aby wrócili do Ciebie we wrześniu.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2023