Pobierz e-book: "Zawód: Korepetytor - Kompendium wiedzy”. Kliknij tutaj!

Serwis ogłoszeniowy e-korepetycje.net

Ostatnie wpisy

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

Dzisiaj zabrzmiał pierwszy dzwonek. W większości szkół nie ma lekcji w dniu dzisiejszym, jedynie apele i powitania po wakacjach z wychowawcami w klasach. Jednak okazuje się, że w niektórych szkołach, po zakończonym apelu odbywają się normalnie lekcje.

Czytaj dalej »

E-korepetycje.net na YouTube

Serwis e-korepetycje.net rozwija się i dociera do coraz większego grona odbiorców. Można go teraz znaleźć na YouTube. Warto subskrybować wideo, bo można obejrzeć wiele ciekawych filmów, które przydadzą się np. podczas podróży, pracy.

Czytaj dalej »
Marketing internetowy dla edukacji
Baza testów
Akcja pomagam nie szkodzę

Międzynarodowy Dzień Liczby Pi

Dzisiejszą datę możemy zapisać w formacie 3.14. Liczba, która powstała jest przybliżeniem liczby π. Stąd 14 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Liczby π. Święto to ma swój początek w roku 1988 i zapoczątkował je Larry Shaw. Rosnąca popularność tego niezwykłego święta skłoniła w 2009 roku Izbę Reprezentantów USA do uchwalenia dnia 14 marca oficjalnym świętem liczby π.

Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was kilka faktów oraz ciekawostek, dotyczących tej niezwykłej liczby. Część wiadomości zapewne znacie już ze szkoły, o części z nich możecie nie wiedzieć.

• Liczba π nazywana jest ludolfiną. Nazwa to pochodzi od Ludolpha van Ceulena, holenderskiego matematyka, który jako pierwszy obliczył wartość π do 35 miejsca po przecinku.

• Już Babilończycy, około 2000 lat p.n.e wykorzystywali liczbę π. Wówczas do obliczeń zakładano, że wynosi ona 3.

• Stosunek sumy dwóch boków piramidy Cheopsa do jej wysokości wynosi 3,1416. Czy to oznacza, że któryś z budowniczych piramidy był geniuszem? A może to tylko przypadek…?

• Dopiero w XII wieku, żydowski filozof Mojżesz Majmonides wysnuł przypuszczenie, że liczba π może być liczbą niewymierną. Termin ten oznacza, że liczby takiej nie można zapisać jako ilorazu dwóch liczb – całkowitej i naturalnej oraz różnej od 0.

• Aktualnie znamy rozwinięcie liczby π do 22,5 biliona cyfr po przecinku! Z wykorzystaniem potężnych mocy obliczeniowych komputera dokonał tego Peter Trueb 11 listopada 2016.

• Rekord Guinnessa w zapamiętaniu jak największej ilość cyfr po przecinku w liczbie π należy do japońskiego psychoterapeuty Akira Haraguchi. W ciągu 16 godzin wyrecytował on z pamięci aż 100 000 kolejnych cyfr. A my pamiętamy tylko 2 miejsca po przecinku ;)

• Aby obliczyć przybliżony rozmiar Wszechświata z dokładnością obliczeń rzędu rozmiarów jednego atomu wodoru, wystarczy znajomość „tylko” 39 cyfr liczby π.

• Do obliczenia koła wpisanego w naszą kulę ziemską wystarczy wykorzystanie liczby π z przybliżeniem do 11 miejsc po przecinku. Błąd obliczenia wyniesie wówczas tylko 1mm.

• Liczba π stała się inspiracją dla artystów i reżyserów. π to tytuł filmu Darrena Aronofsky-ego. Ta niezwykła liczba jest tematem jednego z wierszy Wisławy Szymborskiej. A jeżeli pamiętacie program edukacyjny „Przybysze z Matplanety” to tam jeden z bohaterów miał na imię Pi.

• W celu łatwiejszego zapamiętania  kolejnych cyfr po przecinku w liczbie π wykorzystuje się różne mnemotechniki. Jedną z nich jest nauka wierszyków, tzw. pi-ematów. Liczba liter w poszczególnych wyrazach odpowiada danej kolejnej cyfrze w ciągu. Oto kilka przykładów takich pi-ematów:

Wierszyk pozwala zapamiętać 20 pierwszych cyfr, z jakich składa się liczba π

Kto w mgłę i słotę wagarować ma ochotę?

Chyba ten który ogniście zakochany, odziany wytwornie

Gna do nóg Bogdanki paść kornie

 

Wierszyk pozwala zapamiętać 32 pierwsze cyfry, z jakich składa się liczba π

Kto w mózg i głowę natłoczyć by chciał cyfer moc,

Ażeby liczenie ludolfiny trudnej spamiętać móc,

To nam zastąpić musi słówka te litery suma,

Tak one trwalej się do pamięci wszystkie wsuną.

 

A to pi-emat z okazji Mundialu w Argentynie w 1978 roku

Już i Lato i Deyna 

strzelili do bramki obcej

dwa karne. 

Lubański dostrzegł mistrza Szarmacha,

gdy on tak wypuścił cios szacha,

że zdobyć musi cel gry

krzyknął Gol na Mundial Argentyna.

A na koniec mamy dla Was piosenkę. Wykonawcą jest aktorka i jednocześnie doktor matematyki Danica McKellar, która „wyśpiewała” fragment liczby π do melodii Dziadka do orzechów.

Zapisz się na listę, dzięki czemu otrzymasz:

Darmowy e-book: „Zawód: Korepetytor” – kompendium wiedzy każdego korepetytora,
a także dostęp do unikalnych treści i comiesięczne podsumowania.

  • Imię:
  • Email:

Zapisując się na listę akceptujesz politykę prywatności serwisu.